Pola z Warszawy zgłosiła się do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja z pomysłem na projekt międzypokoleniowy. Chciała stworzyć okazję do integracji seniorów z pokoleniem licealistów i młodych dorosłych na kanwie spotkań, w trakcie których młodzi i seniorzy będą uczyć się szydełkowania i dziergania na drutach.
Spotkania miały służyć poznaniu się osób z różnych pokoleń i zbliżeniu młodych z seniorami. Pola wierzy, że seniorzy mają wiele do przekazania młodym, a młodzi mogą wiele przekazać seniorom.
Poza wzmocnieniem więzi międzypokoleniowych projekt Poli ma cel praktyczny: pomoc rzeczową osobom w kryzysie bezdomności. Wszystkie wydziergane w czasie spotkań akcesoria: czapki, szaliki i rękawiczki zostaną przekazane Fundacji Daj Herbatę, która następnie rozdysponuje je pomiędzy osoby potrzebujące. Już dziś dzięki „Włóczkom pomocy” możliwe będzie podarowanie osobom w kryzysie bezdomności trzydziestu wełnianych czapek, pięciu par rękawiczek, kilku szalików i kilku kominów. To piękny wynik! W planach Poli i jej wolontariuszy jest wydzierganie także skarpet.
Uczestniczka Akademii Liderów pozyskała do projektu kilku partnerów. Sklep Włóczykijki z Krakowa podarował na rzecz „Włóczek pomocy” włóczki, druty i szydełka. Miejsce Akcji Paca na Pradze Południe w Warszawie oraz Wawerskie Centrum Kultury zaprosiło „Włóczki Pomocy” w swoje progi i udostępniło sale na spotkania. Promocję wydarzeń prowadził Wawerski Klub Seniora, zaś jedna ze szkół policealnych zgłosiła chęć włączenia swoich dorosłych studentów w projekt w ramach terapii zajęciowej.
W ramach projektu odbyło się siedem spotkań. Ósme, ostatnie odbędzie się w tym tygodniu. W spotkaniach uczestniczyło od kilku do kilkudziesięciu osób (dzięki grupie zorganizowanej ze szkoły policealnej). Polę wspierała grupa pięciu wolontariuszy. Jednym z niewątpliwych dowodów na powodzenie projektu jest fakt, iż wolontariusze dopytują o kontynuację spotkań. Polubili je i czują sens podobnych działań. Jedna z warszawskich instytucji samorządowych zgłosiła się do Poli z pytaniem o możliwość rozszerzenia spotkań i włączenie jej do projektu.
Uczestnicy spotkań też byli z nich bardzo zadowoleni. Każde z dwóch miejsc, w których odbywały się spotkania miało swoją specyfikę. Na Pradze można było spotkać Babcię Poli z koleżanką oraz niezapomnianą panią Zytę. W Wawrze prym wiodła Pani Bożena, zabawiająca uczestników wspaniałymi opowieściami. Młodzi uczestniczący w spotkaniach dopytują o kolejne…
Pola ma olbrzymią wrażliwość na osoby wykluczone i zmagające się z trudnościami życiowymi. Pracowała jako wolontariuszka wytchnieniowa w Stowarzyszeniu Mudita oraz w Polskim Forum Migracyjnym, gdzie prowadziła konwersacje z języka polskiego. Ważny jest dla niej podmiotowy stosunek do osób, którym się pomaga. Przed rozpoczęciem projektu Pola zebrała dane na temat barw, które najchętniej noszą osoby w kryzysie bezdomności, będące pod opieką Fundacji Daj Herbatę. Bazując na tej wiedzy pozyskiwała włóczki odpowiadające kolorystycznym preferencjom osób potrzebujących.
Przed Polą i grupą jej wolontariuszy jeszcze jedno, ostatnie spotkanie – 9 listopada o godz. 17.00 w Wawerskim Centrum Kultury. Zachęcamy do udziału!
Czego Pola nauczyła się dzięki prowadzeniu „Włóczek Pomocy”? „Nauczyłam się sporo o organizacji. Ważny jest podział zadań bazujący na indywidualnych kompetencjach, na przykład oddelegowanie kogoś do obsługi mediów społecznościowych, kiedy się tego samemu nie umie. Czasem mniej liczy się wysoka frekwencja (którą uważa się za miarę powodzenia projektu), a bardziej dobra atmosfera spotkania, która rzeczywiście dowodzi osiągnięcia celu projektu.”
Pola studiuje etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie wolnym od zajęć pracuje jako animatorka w centrum edukacyjnym dla dzieci w Warszawie, inspirując dzieci do rozwoju postaw przedsiębiorczych i obywatelskich i wspierając je w nabywaniu kompetencji przyszłości.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AKADEMII LIDERÓW!
W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".