Spośród 5 projektów społecznych w Programie grantowym w ramach Programu Stypendialnego „Na rodzinę można liczyć” postanowiliśmy wyróżnić trzy najlepiej zrealizowane i je nagrodzić.
Spośród 5 projektów społecznych w Programie grantowym w ramach Programu Stypendialnego „Na rodzinę można liczyć” postanowiliśmy wyróżnić trzy najlepiej zrealizowane i je nagrodzić.
Oto one:
I miejsce dla projektu „Wspólne haftowanie - Słodkie wypiekanie”, którego liderem jest Alan z Wałbrzycha
Uczniom z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu w ramach projektu „Wspólne haftowanie – słodkie wypiekanie” udało się zrealizować najważniejsze cel - odbudować poczucie własnej wartości i zintegrować podopiecznych Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Dzięki nawiązanej współpracy z dyrekcją ośrodka, w projekcie brały udział dzieci spoza placówki, ale borykające się na co dzień z trudną sytuacją rodzinno-finansową oraz dzieci romskie. W ramach projektu uczniowie organizowali cykliczne spotkania z mamami i dziećmi oraz wycieczki tematyczne. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a liczba osób biorących udział w zajęciach systematycznie rosła. Łącznie skorzystało z nich ponad 40 osób. W organizację zajęć włączyli się uczniowie-wolontariusze, mieszkańcy oraz pracownicy Ośrodka. Inicjatywa zyskała uznanie lokalnej społeczności, dzięki czemu uczniowie mają szasnę rozwinąć swój projekt. Stypendyści zapowiadają kontynuację projektu w formie cyklicznych spotkań z najmłodszymi mieszkańcami Ośrodka, podczas których uczniowie będą pomagać w nauce, organizować zabawy i gry integracyjne oraz przygotowywać wspólnie słodkie kulinarne szaleństwa.
II miejsce dla projektu „Zdrowe życie, fajne życie, Twoje życie - rusz się człowieku”, którego liderką jest Iwona z Dębna
Projekt „Zdrowe życie, fajne życie, Twoje życie - rusz się Człowieku” został wyróżniony za wyjątkowe zaangażowanie stypendystek. Uczennice zadbały o atrakcyjność i różnorodność zajęć oraz ich promocję, dzięki czemu do wspólnej aktywności zachęciły aż 150 mieszkańców Dębna. Stypendystki uwzględniły potrzeby każdej grupy wiekowej, odpowiednio dobierając rodzaj zajęć. W ramach projektu pozyskały instruktorów i zorganizowały zajęcia z samoobrony i fitnessu, w których uczestniczyli zarówno najmłodsi z przedszkola i szkół, jak i starsi. Odbyły się także podchody dla młodzieży szkolnej i warsztaty piękna dla mieszkanek miasta. W projekt, oprócz uczniów i nauczycieli, zaangażowało się ponad 20 wolontariuszy, instruktorzy oraz sami mieszkańcy. Na uwagę zasługuje zarówno profesjonalna organizacja, jak również zasięg działań promocyjnych. Informacje o zajęciach pojawiały się w mediach społecznościowych, lokalnej prasie, na plakatach i ogłoszeniach w okolicy. Mieszkańcy już zadeklarowali kontynuację udziału w planowanych zajęciach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje pomysłowość uczennic, które zakładają, że w najbliższym czasie oprócz zajęć sportowych zorganizują również maraton filmowy oraz rodzinny piknik.
III miejsce dla projektu „Młodzi dla seniorów” którego liderem jest Patryk z Zakliczyna
Autorzy projektu „Młodzi dla seniorów, seniorzy dla młodych” zostali wyróżnieni za ideę międzypokoleniowych zajęć w Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie. Obecność młodych wolontariuszy przyczyniła się przede wszystkim do wzbogacenia codziennego życia 60 mieszkańców placówki. Uczniowie zadbali zarówno o uatrakcyjnienie czasu wolnego pensjonariuszy, organizując m.in. zajęcia plastyczne, majówkę oraz Dzień Kobiet, ale także pomagali w codziennych czynnościach. Z projektu finalnie skorzystali nie tylko seniorzy, ale wolontariusze, którzy zainteresowali się problemem osób starszych. Uczniowie zyskali przychylność lokalnych władz, które poparły inicjatywę, a wolontariusze zadeklarowali chęć kontynuacji pracy przy projekcie. Dzięki promocji projektu w szkole i lokalnych mediach do planowanych działań ma szasnę przyłączyć się jeszcze większe liczba młodych wolontariuszy.
Każdy z wyróżnionych zespołów zostanie uhonorowany nagrodą.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
A więcej o projektach można przeczytać tutaj.