Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku w ramach programu IKEA FAMILY i Fundacji Świętego Mikołaja budują własne roboty i przekonują, że to wcale nie jest trudne!
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku w ramach programu IKEA FAMILY i Fundacji Świętego Mikołaja budują własne roboty i przekonują, że to wcale nie jest trudne!
Choć zbudowanie robota dla niektórych wydaje się abstrakcją rodem z filmów science fiction, to uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku nie dali się zniechęcić. W ramach szkolnego kółka zainteresowań i dzięki wsparciu firmy IKEA oraz Fundacji Świętego Mikołaja realizują projekt „Arduino – budujemy robota”, którego celem jest zainteresowanie młodzieży i dorosłych robotyką. Do tej pory stworzyli już pokaźną liczbę mniejszych i większych maszyn, które samodzielnie zaprogramowali.
- Mamy świadomość, że technologia we współczesnym świecie jest bardzo ważna i to dzięki niej budowana jest przyszłość oraz dokonywane są fantastyczne odkrycia. Chcemy pokazać innym, że nauka może być ciekawa i zajmująca, a zbudowanie własnego robota nie jest takie nieosiągalne, jak się wydaje – tłumaczy Kamil, lider projektu.
Dzięki wsparciu z programu „Na rodzinę można liczyć” firmy IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja uczniowie mogli zakupić elementy i sprzęty niezbędne do budowy robotów, a także odbyć szkolenia z programowania. Odważnymi krokami pokonali drogę od pomysłu do realizacji ambitnego marzenia. Stworzone maszyny zostały zaprezentowane na Dniach Otwartych szkoły w Turku, a w planach są już wyjazdy do gimnazjów i pokazy na prelekcjach oraz na pikniku naukowym organizowanym w Zespole Szkół Technicznych. W ramach projektu odbyły się również wycieczki do Politechniki Warszawskiej oraz Łódzkiej w celu zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Uczniowie założyli nawet własną stronę internetową www.robotech.zst.net.pl i profil na Facebooku www.facebook.com/robotechzst, ponieważ chcieliby, aby jak najwięcej osób mogło zgłębiać tajniki robotyki. Ideą, jaka przyświeca stypendystom, jest chęć zainteresowania innych uczniów technologią tak, by każdy mógł tworzyć własne projekty.
- Widząc, jak zdolną i ciekawą świata mamy młodzież, nie musimy obawiać się o rozwój nauki w Polsce. Stypendyści programu „Na Rodzinę Można Liczyć” po raz kolejny udowadniają, że dzięki odrobinie wsparcia, młodzi ludzi potrafią stworzyć zachwycające projekty, które nie tylko zmieniają na lepsze naszą codzienną rzeczywistość, ale też są bardzo przyszłościowe – komentuje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.
Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729 uczniów z blisko 200 szkół.
Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.