"Na tropach Melchiora Wańkowicza w Warszawie" - relacja z programu "Kultura Dostępna"

3 grudnia do Warszawy przyjechali stypendyści programu Stypendia Św. Mikołaja oraz wolontariusze, którzy w swoich szkołach wspierają program stypendialny, angażując się w zbiórkowe działania na rzecz stypendiów. Uczniom towarzyszyli nauczyciele – koordynatorzy programu Stypendia Św. Mikołaja, którzy we współpracy z lokalnymi społecznościami organizują wsparcie dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin w swoich szkołach.

Pierwszy dzień uczestnicy wydarzenia spędzili w Pałacu w Wilanowie. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu w Sali Białej. Uczniowie i towarzyszący im nauczyciele wysłuchali czterech utworów w wykonaniu polskiej wokalistki jazzowej – Agi Zaryan przy akompaniamencie Łukasza Ojdany. Aga Zaryan wykonała utwór „Kalinowym mostem chodziłam" z płyty „Umiera piękno” oraz trzy utwory z innych albumów: „Piosenkę o końcu świata” z tekstem Czesława Miłosza, „Nim przyjdzie wiosna” z tekstem Jarosława Iwaszkiewicza i „Na moście Avignon” Ewy Demarczyk. Prowadząca galę – Marta Januszewska – zgromadzonym gościom ukazała symboliczność wykonanego przez ,,damę polskiej wokalistyki jazzowej” utworu „Kalinowym mostem chodziłam”.  Autorką tekstu jest polska przedwojenna poetka, harcerka, żołnierka Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego, modelka dla pomnika warszawskiej Syreny – Krystyna Krahelska, a sama Artystka przyjęła swój pseudonim „Zaryan” po dziadku Janie Zarańskim walczącym tak jak Krahelska w powstaniu warszawskim. Koncert nawiązywał do Krysi Wańkowicz, córki Melchiora, przedstawicielki tego samego pokolenia, która zginęła w pierwszych dniach powstania.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dr Łukasza Garbala, który w syntetyczny przybliżył uczestnikom postać Melchiora Wańkowicza. Dr  Łukasz Garbal wskazał na dramatyczne punkty zwrotne w życiorysie Wańkowicza, akcentując jednocześnie pogodę ducha i poczucie humoru, które wspierały go w przechodzeniu przez trudy życia. Prowadzący przekazał uczestnikom opowieść o utracie domu Melchiora Wańkowicza – najpierw w 1920 roku, gdy jego dom rodzinny został po wschodniej granicy RP, następnie w 1944 roku, gdy „domeczek” rozsławiony w „Zielu na kraterze” został zburzony w trakcie Powstania Warszawskiego. Dr Łukasz Garbal pokazał Melchiora Wańkowicza jako człowieka mierzącego się ze zwykłymi problemami życiowymi. Poza pracą literacką i dziennikarską Wańkowicz chwytał się różnych chałtur – zajmował się między innymi doradztwem reklamowym, które zaowocowało stworzeniem słynnego hasła „Cukier krzepi”. Dr Łukasz Garbal pokazał Wańkowicza jako patriotę, który walczył o Polskę bogatą swoim różnorodnym dziedzictwem, doceniającą także wschodnie ziemie kresowe ze swoim kolorytem kulturowym, religijnym i narodowościowym. Pokazał ojca polskiego reportażu jako patriotę, który patriotyzm rozumiał przede wszystkim jako codzienną pracę na rzecz Polski, codzienny trud, akcentowany także w fotografiach, które dokumentowały prostych ludzi pracy. Dr Łukasz Garbal zaprosił uczestników do obejrzenia wystawy zdjęć autorstwa Melchiora Wańkowicza, którą do końca grudnia można oglądać w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Uczestnicy wysłuchali także wykładu na temat postaci Świętego Mikołaja. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja, Dariusz Karłowicz, przywołał historię biskupa - Świętego Mikołaja z Miry, który według legendy pomógł trzem siostrom, pochodzącym z ubogiej rodziny, niemającej odpowiednich funduszy na posag. Podrzucenie trzech złotych kul, ratujących dziewczęta przed infamią, stanowi symboliczny gest solidarnej, mądrej a przede wszystkim przemyślanej pomocy innym – mówił Karłowicz – a przede wszystkim jest wzorem wszystkich, którzy pragnąć nieść solidarne wsparcie potrzebującym.

Gości przywitał Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i podkreślił znaczenie Sali Białej pałacu wilanowskiego jako wyjątkowo symbolicznego miejsca dla spotkania stypendystów i wolontariuszy programu Stypendia Św. Mikołaja, wydarzenia będącego znakiem ciągłości zakorzenionych w polskiej tradycji idei wspólnoty i solidarności – wartości fundamentalnych dla Fundacji Świętego Mikołaja. Przybliżył uczestnikom spotkania historię Pałacu w Wilanowie. Wilanów, będący pierwotnie pałacem króla Jana III Sobieskiego, został odbudowany przez Stanisława Kostkę Potockiego, który uczynił z niego pierwsze publiczne muzeum, dając wyraz swojemu przywiązaniu do edukacji i kształtowania świadomości Polaków.

Po koncercie, wykładzie i poczęstunku, uczestnicy udali się na warsztaty z kolażu prowadzone przez dyrektora artystycznego Fundacji Świętego Mikołaja, Michała Strachowskiego i artystkę Natalię Szerszeń.

Warsztat proponował uczestnikom twórcze połączenie haseł, niosących dla nich ważne przesłanie, motto, z obrazem, grafiką, zdjęciem. Wątek powiązania słowa i obrazu nawiązuje do epizodu pracy w reklamie. Uczestnicy warsztatów mogli się też dowiedzieć o wrażliwości Melchiora Wańkowicza na obraz i artystycznych uzdolnieniach, wyrażających się także w fotografiach, wykonywanych przez mistrza polskiego reportażu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna"

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
70
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - Blik Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
flow logo turkusowe tlo
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
logo Nowa Era standard
unum logo
prevoir
logo GrupoLAR
JDP Logo v2
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
pobrane v2
SONNEDIX COL RGB
JBL 3300x2550pix color22
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q
logo rpm basic
allegro logo
novonordisk
bosch v2
NCK logo poziom kolor RGB
LOTOS logo fundacja
MUFU
ZENTIVA LOGO
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
Allegro Charytatywni v3