W pierwszym tygodniu po rosyjskiej agresji na Ukrainę Fundacja Świętego Mikołaja rozdawała wodę, koce i żywność na warszawskich dworcach kolejowych. W dwa lata po wybuchu konfliktu prowadzimy systemową i dopasowaną do wyzwań pomoc o ogólnopolskim zasięgu. W ramach Przystani Świętego Mikołaja blisko 15 tysięcy dzieci otrzymało wsparcie edukacyjne, integracyjne i psychologiczne o łącznej wartości 7,5 mln złotych.
Kontynuujemy działalność Świetlicy Świętego Mikołaja – ta pierwsza, która powstała w Mariupolu w 2018 roku, została zbombardowana i zniszczona. Woli niesienia pomocy nie da się tak łatwo zniszczyć. Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku pomaga blisko 700 dzieciom, zwłaszcza uchodźcom wewnętrznym ze wschodniej Ukrainy, powrócić do emocjonalnej równowagi i zdrowych relacji.
Pierwszy gest serca Polaków zachwycił cały Świat, ale wsłuchując się w zdanie ekspertów wiedzieliśmy, że należy przygotować się na długi i wymagający proces. Liczba dzieci z Ukrainy w polskim systemie edukacji przypomina, że ich dobrostan i integracja będą miały znaczące skutki nie tylko dla nich samych, ale także dla tego jak będą układać się relacje w polskich szkołach. Dzieci w ich sytuacji pozostawione sobie samym będą stopniowo popadać w coraz większą alienację, wykluczenie i kłopoty zdrowotne, których skutki będą opłakane dla ich przyszłości. Chcemy, żeby najmłodsi Ukraińcy na zawsze zapamiętali Polskę jako miejsce, w którym mogli liczyć na pomocną dłoń, która pozwoli im wrócić na właściwe ścieżki.
Państwa darowizny pomogą nam utrzymać programy, o których piszemy powyżej. Od hojności naszych darczyńców zależy, czy oddolna pomoc w lokalnych społecznościach, oparta na 2-letnim doświadczeniu pracy z ukraińskimi dziećmi (i pedagogami, bo w każdej z Przystani zatrudniamy dorosłe osoby z Ukrainy), będzie kontynuowana i w jakim wymiarze.
>>> WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O NASZEJ POMOCY UKRAINIE <<<
Każda z 15 tysięcy historii jest wyjątkowa, ale chcielibyśmy aby poznali Państwo dwie z nich.
Jura (12 lat), Przystań Świętego Mikołaja w Mławie
Przyjechał do Przemyśla z Krzywego Rogu 9 marca 2022 roku. Od kwietnia w klubie sportowym UKS Orlik zorganizowano Przystań Świętego Mikołaja. Choć Jura musi daleko dojeżdżać na treningi, nigdy ich nie opuszcza. W Przystani znalazł rodzinę – dosłownie! Pomysłodawca Przystani po zamieszczeniu zdjęcia w sieci otrzymał telefon od kuzynki z Kanady, która rozpoznała w chłopcu swojego wnuka. Jura dzięki Przystani funkcjonuje w zgranej grupie rówieśniczej i nie ma żadnych problemów z integracją, a jego pasja rozkwita – talent Jury został dostrzeżony przez akademię Stali Rzeszów. Jego marzeniem jest, żeby w trakcie meczów, mógł kibicować mu jego tata.
Olha (16 lat), Przystań Świętego Mikołaja w Gdańsku
Przyjechała do Gdańska z Energogradu w powiecie zaporoskim w marcu 2022 roku. Od wczesnego dzieciństwa wykazywała ponadprzeciętne zainteresowanie rysunkiem, grafiką i sztukami pięknymi, które może rozwijać przy wsparciu Przystani. Udało nam się rozwinąć jej artystyczne zainteresowania poprzez zajęcia arteterapii, na których nauczyła się również rzeźby z gliny, modeliny i papieru. Rozdzielona rodzina borykała się z dużymi trudnościami, również z zatrudnieniem. Olha otrzymała Stypendium Świętego Mikołaja, które mogła przeznaczyć na przybory plastyczne, lekcje rysunku i grafiki komputerowej oraz profesjonalny tablet dla grafików. Marzy by kontynuować naukę w Liceum Plastycznym w Gdańsku. Jej projekt kartki świątecznej został wykorzystany przez jednego z naszych sponsorów i trafił do 4,5 tysiąca kontrahentów i przyjaciół firmy.
Kolejne takie historie możemy napisać razem z Państwem. Prosimy o Państwa hojność i wsparcie, które jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.
Darowiznę można również przekazać przelewem:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna