Ocal przyszłość dzieci w Aleppo

Ocal przyszłość dzieci w Aleppo

lato 1 v14
Funduję miesiąc edukacji dla dziecka z Aleppo
150 PLN
zima 6 v4
Funduję cały rok nauki dla jednego dziecka z Aleppo
1500 PLN
zima 1 v3
Wspieram działania Uniwersytetu Dziecięcego!
250 PLN
face 5 v2
Przekazuję inną kwotę
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - Blik Operator płatności - PayPal

Ocalmy przyszłość dzieci w Aleppo

Aleppo jest miastem, które mimo bogatej i wielobarwnej historii, od kilkunastu lat pogrąża się w chaosie, a sytuacja w mieście pogarsza się przez kolejne oblicza bliskowschodniego konfliktu i klęski żywiołowe. Nawet w oceanie gruzów kiełkuje jednak ziarnko nadziei. Jest nią Uniwersytet Dziecięcy w Aleppo, miejsce, które daje szanse dzieciom pozbawionym edukacji i opieki.

Marzec 2025 roku przyniósł kolejną destabilizację w regionie. Nasz współpracownik na miejscu w odpowiedzi na nasze pełne niepokoju zapytania napisał: 

„W kilku miejscach Syrii, w tym w nadmorskiej Latakii, trwają krwawe walki pomiędzy różnymi frakcjami po upadku rządu centralnego. Jest dużo ofiar cywilnych. Ten weekend w Aleppo był nerwowy, bo wszyscy obawiają się, że walki mogą dotrzeć również do tego miasta z pobliskiej Latakii, szczególnie, że część Aleppo należy do Kurdów, czyli kolejnej mniejszości. Na szczęście, póki co nic takiego się nie stało”.

Niepewność, masowe migracje, strata bliskich, hiperinflacja, braki wody i przemoc. Szacuje się, że sytuacja gospodarcza Syrii cofnęła ten kraj w rozwoju o 40 lat. Według danych Rady Europy w Syrii 16,5 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej, a ponad połowa ludności nie ma stałego dostępu do wody. Syria jest czwartym krajem na świecie pod względem braku bezpieczeństwa żywnościowego. 12,9 mln spośród jej mieszkańców potrzebuje pomocy żywnościowej.

To sytuacja, z którą mierzą się nasi podopieczni i ich opiekunowie. Mimo bardzo zmiennej i niestabilnej sytuacji Uniwersytet Dziecięcy wciąż działa. 

Co znaczy, że „nasz Uniwersytet Dziecięcy działa”? 

To, że w Aleppo nieustannie istnieje azyl i bezpieczna przystań dla dzieci, które po raz kolejny doświadczają brutalności wojny. Dzieci biorą udział w nowoczesnych programach edukacyjnych, uczą się radzenia sobie z trudnymi emocjami, mogą liczyć na pomoc psychologa i spokojną przestrzeń. Dla wielu z nich to jedyne miejsce, gdzie naprawdę mogą być dziećmi.

Dla kogo zostajemy w Aleppo?

Dla Narod (7 lat), Lei (9 lat), Antonia (8 lat), Mai (11 lat) i wszystkich naszych podopiecznych w Aleppo, których nie sposób wymienić tutaj choćby z samego imienia. Dla tych najmłodszych, którzy zostali w odciętym od świata mieście. 

Święty Mikołaj nie poddaje się, nieustannie działa i pomaga dzieciom w AleppoW tej dramatycznej sytuacji prosimy Państwa o hojność i wsparcie na pomoc dla dzieci w ogarniętym wojną mieście.

8-letni Antonio i 9-letnia Lea o Uniwersytecie Dziecięcym

Nasz podopieczny Antonio jeszcze kilka miesięcy temu podczas wycieczki za miasto opowiadał nam o swoich planach na przyszłość. O programowaniu i robotyce mówił tak: „ta dziedzina pozwoli mi pomagać ludziom wokół mnie poprzez tworzenie przydatnych wynalazków i technologii. Dzięki temu będę mógł pomóc mojemu krajowi i miastu”. Niezwykle odpowiedzialne słowa jak na ośmiolatka.

Lea pochodzi z niewielkiej miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Aleppo. Mieszka z rodzicami i młodszą siostrą. Tata ciężko pracuje zawodowo. Lei bardzo brakuje czasu z nim spędzanego. Cała rodzina została dotknięta skutkami niedawnego trzęsienia ziemi, a Lea boryka się ze skutkami lęku wywołanego nagłym kataklizmem. A jakie ma marzenia? Lea opowie o nich sama!

Czego na Uniwersytecie Dziecięcym normalnie uczą się dzieci? Nasi podopieczni w wieku 6-16 lat kształcą się tam na 4 ścieżkach edukacyjnych: medycznej, technicznej, nauk ścisłych i medialnej. Dlaczego wybierają takie profile? Marzą, żeby wrócić do normalności.

Dzięki wsparciu naszych darczyńców od sześciu lat niesiemy pomoc dzieciom z Aleppo. Mimo zmiennej sytuacji, braku stabilności i szeregu następujących po sobie kryzysów Uniwersytet trwa i co roku może pochwalić się ponad setką dumnych absolwentów.

Co roku, gdy zbliża się rocznica wybuchu konfliktu (to już 14., większość naszych podopiecznych nie pamięta świata bez wojny), Fundacja Świętego Mikołaja prezentuje RAPORT O POMOCY DZIECIOM Z ALEPPO. W nim poznają Państwo wszystkie szczegóły dotyczące naszej pomocy. 

Jak możesz pomóc?

Choć sytuacja jest trudna i ciężko przewidzieć jaki będzie kolejny tydzień nasi współpracownicy i kadra Uniwersytetu trwają przy dzieciach i mimo kolejnych wstrząsów adaptują się do zmieniających warunków i kontynuują swoją misję. Dla Antonia, Narod, Mai i wszystkich pozostałych dzieci, które chcą rozwijać swoje zdolności. 

Darowiznę można przekazać online klikając poniżej lub bezpośrednio na konto, tradycyjnym przelewem:

nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: solidarni z Aleppo

UWAGA! Darowiznę przekazaną na pomoc dzieciom z Aleppo możesz odliczyć od podstawy podatku przy składaniu zeznania PIT.

 

 

Ocal przyszłość dzieci w Aleppo

lato 1 v14
Funduję miesiąc edukacji dla dziecka z Aleppo
150 PLN
zima 6 v4
Funduję cały rok nauki dla jednego dziecka z Aleppo
1500 PLN
zima 1 v3
Wspieram działania Uniwersytetu Dziecięcego!
250 PLN
face 5 v2
Przekazuję inną kwotę
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - Blik Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej