Dziewczynki marzą o ważnych rzeczach. My marzymy o tym, aby pomóc im je realizować, ponieważ to właśnie marzenia tworzą przyszłość. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek, rozpoczynamy akcję specjalnie dla nich: „Skrzydła dla dziewczynek”. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na pomoc edukacyjną dla dziewczynek z Aleppo, którymi opiekuje się nasza Fundacja. Dziewczynki z Aleppo nie marzą o konsoli do gier, o nowych zabawkach, marzą o spokoju, ciszy, o życiu sprzed wojny, sprzed trzęsienia ziemi. Chciałyby znów się śmiać, bawić, czy chodzić na plac zabaw.
Fundacja Świętego Mikołaja od 2018 roku prowadzi w Aleppo świetlicę edukacyjną dla dzieci, w której oferowana jest także pomoc psychologiczna. Od zeszłego roku przy świetlicy działa Uniwersytet Dziecięcy, który pomaga dzieciom rozwijać talenty i pogłębiać wiedzę.
Wierzymy, że edukacja jest szansą na lepszą przyszłość. Marzymy o tym, żeby każda z naszych podopiecznych mogła dalej się uczyć. Potrzebujemy pieniędzy, żeby prowadzony przez nas Uniwersytet mógł działać także w kolejnym roku. Regularnie na zajęcia przychodzi około 110 dzieci, w tym 42 dziewczynki.
W marcu opisywaliśmy Państwu historie naszych dwóch podopiecznych – Lyan i Joyce, które pomimo bardzo trudnej przeszłości mają siłę, by budować swoją przyszłość. Podobnych dziewczynek jest więcej. Dzisiejszy dzień obliguje nas do przedstawienia ich Państwu.
Jedną z naszych podopiecznych jest 8-letnia Christina – niezwykle inteligentna i ciekawa świata dziewczynka. Opiekunowie Uniwersytetu Dziecięcego poznali Christinę w domu jej przyjaciółki w czasie jednej z wizyt po trzęsieniu ziemi, gdzie udali się z propozycją pomocy psychologicznej. Dziewczynkę wyróżnia bystry dowcip, którym ujęła zespół uniwersytecki. Interesuje się eksperymentami naukowymi, kolorami, programowaniem, a nawet robotami. Na zajęciach szczególnie lubi poznawać elementy i ciekawostki związane z organizmem ludzkim. Podczas pierwszego spotkania Christina powiedziała: „Bardzo podoba mi się pomysł Uniwersytetu Dziecięcego i marzę o zostaniu lekarzem, dlatego zarejestruję się w waszym ośrodku, aby spełnić swoje marzenia”. Jej nauczyciel akademicki nie musi bać się o przyszłość swoich przyszłych uczniów – Christina poinformowała go, że jeśli zrezygnuje z nauczania, to ona zamiast niego będzie uczyć dzieci.
Lea jest 8-letnią jedynaczką. Mieszka z rodzicami. Dziewczynka jest zamknięta w sobie. Relacja z jej mamą wymagała specjalistycznej pomocy. Zajęcia dopasowane do potrzeb dziewczynki pomogły jej otworzyć się na świat nauki. Pasją dziewczynki jest chemia i nauki ścisłe których uczy się w stopniu zaawansowanym na Uniwersytecie Dziecięcym. Teraz Lea opowiada rodzinie o swoich małych sukcesach – eksperymentach naukowych i o tym, jak bardzo poprawiły się relacje z jej mamą: „Bardzo się cieszę, że mogę dzielić się wszystkim z moją mamą i prowadzić z nią długie rozmowy. Stałyśmy się najlepszymi przyjaciółkami”.
Marianna ma 12 lat. Mieszka z rodzicami i chorą, sparaliżowaną babcią, której pomaga w codziennych czynnościach. Obowiązki, którym stara się sprostać są ponad wiek dziewczynki. To wyraz dojrzałości, ale i ogromny wysiłek, który obciąża Mariannę, doprowadzając do problemów i zaległości w szkole i ograniczając jej kontakty z rówieśnikami. Uniwersytet Dziecięcy stał się jej bezpiecznym miejscem, w którym może swobodnie realizować pomysły, być sobą, uczyć się tego, co kocha i rozwijać pasje. Nauczyciele dołożyli wszelkich starań, aby Marianna została otoczona szczególną troską, czuła się akceptowana i bezpieczna. I najważniejsze – by znalazła życiową równowagę. „Nauczyłam się już, że każdy z nas ma bezpieczne miejsce do wypoczynku i wyładowania negatywnej energii. Dla mnie tym miejscem jest Uniwersytet Dziecięcy” – relacjonuje nam Marianna.
Chcemy dalej wspierać Christinę, Leę, Mariannę oraz inne dziewczynki, którymi opiekujemy się już od 5 lat. Widzimy ich wielki potencjał i bardzo nam zależy, by je motywować i pomagać w dalszym rozwoju. By móc to robić, potrzebujemy Państwa wsparcia.
Koszt całego roku nauki na Uniwersytecie Dziecięcym dla jednego dziecka, to 1500 zł. Kwota 150 zł, pozwoli jednemu dziecku uczestniczyć w całym miesiącu zajęć. Każda darowizna ma dla naszych podopiecznych ogromną wartość!
Darowiznę na pomoc dla dziewczynek z Aleppo mogą Państwo przekazać online lub na konto:
nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
z dopiskiem: darowizna Skrzydła dla dziewczynek Aleppo
Darowiznę przekazaną na rzecz dziewczynek z Aleppo można odliczyć od podstawy podatku przy składaniu zeznania PIT.
Dziękujemy z całego serca!