Niezależnie od tego, jakim językiem mówimy i skąd pochodzimy, wszyscy lubimy i znamy uczucie radości, kiedy widzimy pełne uśmiechów buzie dzieci. Dzień Dziecka to święto, które jest celebracją szczęścia, zabawy, zdrowego rozwoju i świetlanej przyszłości najmłodszych. To dzień życzliwości, spędzania czasu z rodziną i wielu niesamowitych przygód, pikników, twórczych spotkań, warsztatów i zabaw! Dzień Dziecka daje możliwość celebrowania radości, jaką niesie dzieciństwo, ale także docenienia roli dzieci w społeczeństwie. Dzieciństwo to taki czas, który niezwykle mocno wpływa na naszą dorosłość, kiedy kształtujemy wartości, uczymy się współpracy, a także poznajemy swoje pasje. Dzień Dziecka to doskonała okazja do wyrażenia miłości dla naszych pociech. Dzięki temu dzieci czują się ważne, docenione i kochane.
Niestety nie wszędzie i nie dla każdego dziecka dzieciństwo pełne jest uśmiechu. Gdy czytamy o sytuacji dzieci w Aleppo ogarnia nas przerażenie. W przypadku Syrii zagrożona jest przyszłość całej populacji dzieci. Wojna, która trwa już wiele lat, przynosi przerażające dane statystyczne. W Syrii 6,4 miliona dzieci potrzebuje pomocy w dostępie do edukacji. Dzieci, które urodziły się w tym kraju po 2011 roku nie znają świata bez wojny. Trudno jest im wytłumaczyć, że rzeczywistość nie zawsze tak wyglądała, że w innym kraju dzieci świętują Dzień Dziecka, że mogą spełniać marzenia. Dzieci z Aleppo nie potrafią wyobrazić sobie tego, co było i jest dla nas normalnością. Wojna wpłynęła na ekonomię, gospodarkę i demografię. Pozbawiła dzieci normalnego życia.
Prosimy o przekazanie darowizny i wysłanie swojej pozytywnej energii dzieciom z Aleppo. Dzieci to nasza przyszłość, dlatego warto uczynić Dzień Dziecka niezapomnianym nie tylko w naszych rodzinach, ale też pomóc dzieciom z Aleppo, żeby wspierać ich rozwój i edukację.
Jedną z podopiecznych Uniwersytetu Dziecięcego jest 11-letnia Sabine, która jest twarzą tegorocznej kampanii Fundacji Świętego Mikołaja na Dzień Dziecka. 4-osobowa rodzina Sabine bardzo ucierpiała w trakcie niedawnego trzęsienia ziemi. Stracili dom. Sabine borykała się z koszmarami, lękiem i trudnościami adaptacyjnymi. W trakcie zgłoszenia do Uniwersytetu zdiagnozowano jej problemy i wdrożono dopasowany do jej sytuacji program.
Sabine jest koleżeńska i odpowiedzialna. Wytrwale i z oddaniem zajmuje się babcią borykającą się z chorobą Alzheimera. Jest niezwykle obowiązkowa, a opiekunowie mówią, że wręcz „ciekawska”. Zadaje mnóstwo pytań i bardzo przykłada się do zajęć. Dzięki wsparciu psychologicznemu otworzyła się i zaczęła nazywać swoje uczucia. Wiele dowiedziała się o okresie dojrzewania, w który wchodzi. Sabine wybrała specjalizację inżynieryjną. Jej pracą dyplomową był autorski pomysł stworzenia projektu w Minecraft, który został bardzo dobrze oceniony, zarówno przed nauczycieli jak i innych uczniów.
W grupie dzieci, która kończyła zajęcia, brał udział również jej brat Hajd. Zdecydowanej poprawie uległy relacje Sabine z członkami rodziny. W podsumowaniu zajęć jej mama powiedziała: „Moje dzieci odniosły ogromne korzyści zarówno z punktu widzenia edukacji jak i radzenia sobie wśród ludzi. Projekt pomaga odkrywać dzieciom talenty, tak było z moimi. Pomaga też nam jako rodzicom, żeby obserwować ich rozwój i radzić sobie z zachowaniami typowymi dla ich wieku”.
Uniwersytet Dziecięcy w Aleppo to rozwinięcie działań i pomocy w kraju, który cierpi z powodu trwającej od lat wojny. Pośród gruzowisk zakiełkowało coś pięknego. Od 2019 roku we współpracy ze sprawdzonymi lokalnymi partnerami nasza fundacja prowadzi placówkę, która oferuje dzieciom dostęp do bezpiecznej przestrzeni, opiekę, nowoczesną edukację, a także pomoc pedagogów i psychologów.
Wszystkie dzieci w Uniwersytecie uczą się zachowania w grupie, radzenia sobie z emocjami, higieny osobistej i świadomości własnych praw. Chronimy je przed skutkami wojny i dajemy narzędzia przywracające równowagę i dziecięcy entuzjazm. Naszą największą dumą są jednak specjalizacje. Każde z dzieci może wybrać jedną z czterech:
Roczny dostęp do edukacji i opieki dla jednego dziecka w Aleppo to około 1200 złotych. Pomoc darczyńców zapewnia opiekę dla 217 dzieci.
W spocie na Dzień Dziecka postanowiliśmy ponownie oddać głos dzieciom z Polski. Prosimy posłuchać nagrania mając w pamięci historię Sabine i jej koleżanek i kolegów. Zachęcamy do tego, żeby w wielkie święto naszych pociech uczyć je również dzielenia się z innymi, np. poprzez włączenie się w zbiórkę na rzecz dzieci z Aleppo. To od nas zależy co z nich wyrośnie. Medycy? Inżynierowie? Dziennikarze? A może naukowcy?
Spot z udziałem dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 45 w Warszawie został przygotowany dzięki uprzejmości Pana Adriana Pieczki (Radio Dla Ciebie).
Posłuchajmy i pomagajmy!
Odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
Numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
Tytuł przelewu: darowizna na Dzień Dziecka