Trwająca ponad 10 lat wojna w Syrii, w wyniku której 2/3 szkół w kraju zostało uszkodzonych lub zniszczonych, migracje ludności, w tym kadry pedagogicznej i problemy gospodarcze kraju sprawiły, że drastycznie spadł poziom nauczania oraz dostępu do edukacji na tych terenach. Otwarta przez nas pięć lata temu świetlica edukacyjna w Aleppo ma na celu wspierać doświadczone wojną dzieci i młodzież w rozwoju i edukacji oraz świadczyć pomoc psychologiczną. W 2022 roku w ramach naszej świetlicy utworzyliśmy nowy projekt - Uniwersytet Dziecięcy, w którym dzieci mogą uczyć się i rozwijać swoje talenty w ramach specjalnie przygotowanego programu zajęć. W ramach naszych działań, oferujemy także pomoc psychologiczną dla dzieci, które uczęszczają na zajęcia do naszej placówki oraz prowadzimy warsztaty w szkołach w Aleppo, które mają na celu wzmocnić komperencje psychospołeczne dzieci oraz przygotować nauczycieli do pełnienia ról liderskich w lokalnych społecznościach, by jak najlepiej wspierać i motywować dzieci oraz młodzież.
Pomoc dzieciom z Aleppo jest wciąż bardzo potrzebna.
Aleppo wciąż podnosi się z powojennych ruin, a dziś dodatkowo walczy z konsekwencjami trzęsienia ziemi, które miało miejsce w lutym 2023 roku.
Nieustannie zbieramy środki na dalsze funkcjonowanie naszej świetlicy i działającego przy niej Uniwersytetu Dziecięcego oraz wsparcie psychologiczne dzieci.
Bardzo prosimy o Państwa wsparcie.
Dzieci z Aleppo pilnie potrzebują naszego wsparcia. Pomóż i przekaż darowiznę z dopiskiem: darowizna na pomoc dzieciom z Aleppo na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, nr Volkswagen Bank Polska S.A. 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 lub dokonaj szybkiego przelewu on-line:
Layan, 10 lat - energiczna i towarzyska dziewczynka, która bardzo lubi się bawić. Layan mieszka z rodzicami i starszą o dwa lata siostrą. Dziewczynka uwielbia przychodzić do naszej świetlicy, bo jak sama mówi: "Uczy się fajnych rzeczy i eksperymentuje”. Marzeniem Layan jest zostać naukowcem, ponieważ uwielbia odkrywać świat wokół siebie i chce znaleźć odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Layan ogromnie cieszy się z nowo powstałego Uniwersytetu Dziecięcego, ponieważ czuje, że dzięki zajęciom na Uniwersytecie uda jej się spełnić swoje marzenie i zostać naukowcem.
Hanna ma 9 lat i jest bardzo bystrym i inteligentnym chłopcem, który mieszka ze swoimi rodzicami i dwójką rodzeństwa. W wieku czterech lat zachorował na raka szpiku kostnego i przeszedł chemioterapię. Z powodu swojej choroby, ciągłego zmęczenia i obawy przed złapaniem infekcji, nie mógł w pełni cieszyć się dzieciństwem i towarzystwem rówieśników. Kiedy dołączył do Uniwersytetu Dziecięcego, nareszcie poznał przyjaciół i z wielkim zaangażowaniem włączył się w zajęcia. Hanna dołączył do zajęć ze ścieżki medycznej, co pozwoliło mu utwierdzić się w przekonaniu, że chce zostać lekarzem. "Moją ambicją jest zostać lekarzem, aby pomóc złagodzić ból, którego sam doświadczyłem".
Joyce - uwielbia koszykówkę i gra na gitarze. Oprócz tego, od 4 roku życia uczestniczy w grupie tanecznej dla dzieci. Mieszka razem z mamą. Kiedy miała trzy lata, straciła tatę, który zginął w wyniku tragicznego wypadku samochodowego podczas pracy. Wszystkie obowiązki rodzicielskie spadły na mamę, która musi być jednocześnie ojcem i matką dla swojej córki. Aby zabezpieczyć przyszłość i godne życie swojej rodziny, przejęła po mężu pracę w jego zakładzie, który specjalizuje się w sprzedaży i pakowaniu prezentów. Joyce pomaga mamie w pakowaniu prezentów, aby czasami odciążyć ją w pracy. Kiedy Joyce po raz pierwszy trafiła na zajęcia w naszej świetlicy, okazała się być pewną siebie dziewczynką z silnym charakterem. "Joyce wiele wycierpiała, ale była silniejsza niż okoliczności, które ją spotkały. Stawiła czoła i pokonała wiele trudności” – powiedziała mama Joyce, kiedy przyszła zapisać córkę na zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego. Joyce do tej pory spróbowała specjalizacji inżynierskiej, medialnej i medycznej. "Uwielbiam wszystko co związane ze sztuką i kreatywnością, szczególnie rzeczy związanez rysowaniem” – powiedziała Joyce, zapytana o dziedzinę, w której chce się rozwijać. Od razu było widać, że pokochała tematy bliskie inżynierii, mimo że uwielbia się uczyć po prostu o wszystkich aspektach życia.
Aram ma 8 lat i jest bardzo energicznym dzieckiem, który chętnie uczestniczy w zajęciach na Uniwersytecie i współpracuje z innymi dziećmi. Mieszka razem z mamą Nayiri, tatą Avedisem i starszym bratem Michealem. Micheal był w pierwszej grupie dzieci, które rozpoczęły program Uniwersytetu Dziecięcego i to właśnie on zachęcił młodszego brata do uczestniczenia w zajęciach. Aram, tak samo jak starszy brat, wybrał ścieżkę medialną. Jak sam stwierdził, najbardziej podoba mu się specjalizacja medialna, ponieważ lubi opowiadać i pytać innych o rzeczy, które widzi lub które go interesują. Aram jest bardzo aktywny podczas zajęć i chętnie dzieli się swoją opinią z innymi dziećmi. Początkowo miał problemy z szanowaniem zdania innych uczestników zajęć, ale dzięki sesjom psycho-społecznym i dedykowanym spotkaniom z nauczycielem prowadzącym, stał się bardziej otwarty. Teraz, swoje opinie wyraża równie entuzjastycznie, ale z uwagą na innych. "Jak dorosnę, moim marzeniem jest mieć własne laboratorium, aby eksperymentować i tworzyć własne wynalazki”.
Narod ma 6 lat. To bardzo spokojna dziewczynka. Rodzina Narod pochodzi z Armenii, ale dziewczynka urodziła się i mieszka w Aleppo. Na co dzień uczęszcza do armeńskiej szkoły oraz otacza się armeńską społecznością, dlatego początki na Uniwersytecie były dla niej bardzo trudne. Wcześniej dziewczynka nie miała wiele kontaktu z rówieśnikami mówiącymi w innym języku. Podczas zajęć wspierał ją wolontariusz, który mówi w jej ojczysty języku. Z każdym kolejnym dniem Narod coraz częściej pojawiała się na Uniwersytecie Dziecięcym, a dzięki zachęcie i wsparciu wszystkich, stała się bardziej zaangażowana i coraz lepiej radziła sobie z językiem arabskim. Na jednym z zebrań rodziców, mama Narod powiedziała, że dziewczynka zaczęła używać arabskich słów, aby wyrazić to, czego nauczyła się na zajęciach i była z tego bardzo zadowolona. Najbardziej podobają jej się zajęcia z programowania za pomocą klocków Lego. Choć początki były trudne, teraz Narod cieszy się, że może kontynuować zajęcia na Uniwersytecie.
Azar ma 7 lat i jest bardzo energicznym dzieckiem, uczęszcza na Uniwersytet Dziecięcy od czerwca. Mieszka z mamą Mariam, 4-letnim bratem Samem i tatą Emilem. Azar lubi bawić się z kolegami, a w domu z rodziną. Chłopiec chce zostać programistą. Jak sam powiedział, kiedy już będzie specjalistą w progra-mowaniu, chce zrobić robota, żeby on i jego rodzina mogli się nim bawić. Chciałby też nauczyć swojego młodszego brata, jak tworzyć roboty.
Maurice ma 9 lat i jest spokojnym dzieckiem. Chłopiec uczęszcza na Uniwersytet Dziecięcy od maja. Mieszka z rodziną: mamą Mary, tatą Antoine'em i młodszą siostrą Jessicą. Maurice powiedział, że uwielbia pomagać chorym ludziom i rozumieć, jakie są przyczyny ich dolegliwości. W przyszłości chce wynaleźć lekarstwa na te choroby. Zdobytą na Uniwersytecie wiedzę od razu wykorzystuje w życiu codziennym. "Kiedy uczyliśmy się, jak bandażować rany, poszedłem do domu i pokazałem mamie, czego się wtedy nauczyłem". Chłopiec bardzo lubi zajęcia z języka angielskiego i uwielbia mówić w tym języku. Nauczyciel na zajęciach mówi tylko po angielsku, co pomaga mu być bardziej pewnym siebie i płynniej się porozumiewać.
Przekaż darowiznę z dopiskiem: Aleppo - pomoc dzieciom na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, nr Volkswagen Bank Polska S.A. 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 lub dokonaj szybkiego przelewu on-line: