Wojna, która rozpoczęła się w 2011 r. zmieniła dosłownie wszystko. Dzieciom zabrała poczucie bezpieczeństwa i dzieciństwo, a zostawiła ubóstwo, strach i niepewność.
Obecnie w Syrii ponad 2 mln dzieci nie może się uczyć. W Aleppo 70% szkół ucierpiało podczas działań wojennych. W wyniku tragicznego trzęsienia ziemi w lutym 2023 r. 164 000 budynków zostało zniszczonych.
Czy jest tu miejsce na jakąkolwiek nadzieję i lepszą przyszłość?
Polacy wiedzą, że tak. W sierpniu obchodziliśmy 80. rocznicę powstania warszawskiego. W 1944 r. nasza stolica legła w gruzach i nikt – zwłaszcza zagraniczni komentatorzy – nie dawał szans na jej odbudowanie. Dzisiaj zamieszkuje ją prawie 2 mln mieszkańców i miasto nieustannie się rozwija.
Aleppo potrzebuje lekarzy, którzy opatrzą rannych; inżynierów, którzy odbudują domy i miejsca pracy; naukowców, którzy zoptymalizują uprawy, aby uniknąć głodu; a także rzetelnych dziennikarzy, którzy opowiedzą światu, co dzieje się w Syrii.
Odpowiedzią Fundacji Świętego Mikołaja na te wyzwania jest utworzenie placówki edukacyjnej dla dzieci w Aleppo, która w 2022 r. przerodziła się w Uniwersytet Dziecięcy. W latach 2022-2024 uczęszczało do niego 269 dzieci. Chociaż siedziba Uniwersytetu została zniszczona podczas trzęsienia ziemi, ani my, ani mieszkańcy Aleppo nie poddaliśmy się. Została odbudowana w nowym miejscu. W jej murach dzieci nieustannie otrzymują profesjonalną opiekę, edukację i wsparcie psychologiczne. Również w tej chwili. Roczny koszt utrzymania tego miejsca to blisko 200 000 złotych.
Dzieci z Aleppo chcą zmieniać świat na lepsze. Potrzebują tylko nauczyć się, jak to skutecznie robić. Tym zajmuje się nasza fundacja. Możemy dać tym dzieciom lepszą przyszłość, jednak potrzebujemy na to środków. Uniwersytet Dziecięcy w Aleppo – azyl i bezpieczna przystań dla dzieci doświadczonych wojną i klęską żywiołową – istnieje dzięki hojności naszych darczyńców.
Czy zechcą Państwo ocalić przyszłość dzieci z Aleppo?
Nieustannie zbieramy środki na dalsze funkcjonowanie Uniwersytetu Dziecięcego oraz wsparcie psychologiczne dzieci, których dotknęła niezawiniona krzywda - tragiczne w skutkach wojna i trzęsienie ziemi.
Darowiznę można przekazać online przez formularz poniżej lub bezpośrednio na konto, tradycyjnym przelewem:
nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: darowizna na pomoc dzieciom z Aleppo
UWAGA! Darowiznę przekazaną na pomoc dzieciom z Aleppo możesz odliczyć od podstawy podatku przy składaniu zeznania PIT.
7-letnią Narod poznaliśmy ponad rok temu. Początki dziewczynki na Uniwersytecie Dziecięcym były trudne. Cieszyła się jednak, że może się uczyć i uczęszczać na zajęcia. Rodzina Narod pochodzi z Armenii, ale dziewczynka urodziła się i mieszka w Aleppo. Podczas zajęć wspierał ją wolontariusz, który mówił w jej ojczystym języku.
Z każdym dniem Narod coraz częściej pojawiała się na Uniwersytecie, a dzięki zachęcie i wsparciu wszystkich stała się bardziej zaangażowana i coraz lepiej radziła sobie z językiem arabskim. Niestety trzęsienie ziemi, którego obchodziliśmy pierwszą rocznicę, spowodowało, że jej dziecięcy świat i poczucie bezpieczeństwa legło w gruzach. Po trzęsieniu zespół Uniwersytetu Dziecięcego składał wszystkim podopiecznym wizyty domowe. Narod wraz z rodziną przebywała wówczas w jednym ze schronisk. Dziewczynka nie chciała wrócić do domu, ponieważ czuła, że nie jest to już dla niej bezpieczne miejsce. Po rozmowach i kontakcie rodziców z zespołem uniwersyteckim, pracownicy odwiedzali Narod w schronisku. Po kilkunastu próbach mimo lęku dziewczynka zdecydowała się pojechać do domu. Zapewniono jej opiekę i wsparcie psychologiczne. Stopniowo pozbyła się strachu. Teraz i siostra Narod zaczęła korzystać z zajęć na Uniwersytecie, ponieważ marzy, żeby zostać lekarzem, aby leczyć i pomagać ludziom w trudnościach i doświadczeniach, takich jak trzęsienie ziemi.
8-letnia Lea jest jedynaczką. Na Uniwersytecie Dziecięcym jest w 4 klasie. Jej mama uczy chemii w szkole średniej. Mama dużo czasu poświęcała swoim uczniom, co miało negatywny wpływ na jej relację z córką.
Lea stała się introwertykiem. Była bardzo skryta. Unikała kontaktu z mamą, nie powiedziała jej o prowadzonym pamiętniku, nie chciała rozmawiać o zajęciach. Nasz pracownik zaproponował program sukcesywnych działań, które miały pomóc mamie zbliżyć się do córki. Szczęśliwie Lea wybrała i pokochała specjalizację przyrodniczą, zbliżoną do kierunku studiów mamy, która, po ukończeniu chemii, studiuje również farmację. Ułatwiło to kontakt pomiędzy nimi i znalezienie tematu do wspólnych rozmów. Dziewczynka zaczęła dzielić się z mamą doświadczeniami z eksperymentów w laboratorium Uniwersytetu Dziecięcego.
Darowiznę można przekazać online przez formularz poniżej lub bezpośrednio na konto, tradycyjnym przelewem:
nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: darowizna na pomoc dzieciom z Aleppo