Wojciech Mann

"Oczywiste jest, że stypendia są potrzebne. Są ogromne nierówności. Każda forma stworzenia funduszu stypendialnego i pomoc komuś jest niezwykle istotna i przydatna. Apel jest taki: pomyślcie nad tą ideą i zobaczcie że tam nie ma słabych punktów, przynajmniej ja nie widzę.

Wojciech Mann 6925
"Mój apel jest taki: pomyślcie nas tą ideą i zobaczcie, że tam nie ma słabych punktów, przynajmniej ja nie widzę." fot. Małgorzata Rutkiewicz

Wybór szkoły podstawowej był oczywisty. Chodziło o to, żeby nie było za daleko. Mieszkałem w Warszawie na Powiślu i zaraz, dosłownie dwie przecznice od mojego domu, była to szkoła podstawowa nr 34 przy ulicy Drewnianej. Tam zostałem zaprowadzony przez moją mamę. Muszę się pochwalić, że byłem nieprawdopodobnie inteligentnym dzieckiem. W związku z tym rozpocząłem naukę w wieku lat sześciu, czyli byłem o rok młodszy od kolegów, ale to dzięki potwornej inteligencji utrzymałem się w tej klasie. Dodam jeszcze, że byliśmy jak na owe czasy eksperymentalną klasą. Co rzeczywiście chyba często się nie zdarzało, gdyż z tym samym wychowawcą, z którym rozpoczęliśmy w pierwszej klasie podstawówki doszliśmy w niemal niezmienionym składzie do matury. Także bardzo się dobrze poznaliśmy. A liceum umieszczono na ul. Karowej. Musiałem więc spacerować trochę dalej. To było liceum im. Tadeusza Czackiego.

Miałem sporo nieprzyjemności w szkole. Nie dlatego, że się beznadziejnie uczyłem, ale dlatego że, przypominam wszystkim, to były lata 60-te. To był zupełnie inny system polityczny. Wtedy nierzadko podejmowano próby wywierania pewnej presji na dzieci. Ja się wychowałem w domu zupełnie inaczej myślącym niż oficjalna linia. No więc konflikty były nieuniknione. Natomiast z miłych wspomnień to bardzo dobraliśmy się z pewną grupą kolegów i świetnie się rozumieliśmy. W końcu liceum założyliśmy klub muzyczny, w którym mogliśmy robić to co lubimy najbardziej. Bardzo dużo zawdzięczam Pani Profesor Stachurskiej od angielskiego, która uczyła nas dużo więcej niż angielskiego. Uczyła nas kulturalnego i inteligentnego patrzenia na świat, a przede wszystkim dystansu do pewnych opresyjnych rzeczy które się działy. Wspominam z takim oczywiście uśmiechem panią od polskiego. Bardzo niewysoką, a na bardzo wysokich obcasach, która ciągle zdejmowała buty albo gubiła, była niezwykle żywotna. I pamiętam zdanie, które mi powiedziała po maturze: "Ty z polskiego Mann to taki znowu orzeł nie byłeś, bo jesteś leń! Napisałeś maturę na bardzo dobrze i ta piątka jak sen jakiś złoty na tle twoich innych osiągnięć". To była bardzo barwna i śmieszna osoba, no i oczywiście świetny fachowiec.

Nie korzystałem z żadnych stypendiów. Jak na owe czasy, należałem do grupy uczniów z rodzin w miarę ustabilizowanych finansowo. To bardzo ogólne stwierdzenie, mieliśmy też ciężkie momenty w życiu, ale nie było zapaści. Także ja czułem się zupełnie komfortowo na tle niektórych kolegów, których rodziny miały ewidentne problemy finansowe.

Co dziś dla mnie oznacza słowo solidarność? Boję się trochę o tym mówić. Dlatego, że dookoła jest taka masa ludzi, którzy wymachują tym słowem, nie wiem czy sami sobie zdają sprawę co ono oznacza. Dla mnie takie elementarne znaczenie to - oczywiście w kontekście polskich dziejów - wspólne zjednoczenie się ludzi, o często nawet różnych temperamentach i poglądach po to, żeby pokonać zło."

Chcesz dołączyć do Klubu Świętego Mikołaja? ❤

Jednorazowo
Co miesiąc
lato 3 1
Chcę i wpłacam cegiełkę na pomoc dziecku w potrzebie w wysokości
20 zł
Chcę i wpłacam cegiełkę na pomoc dziecku w potrzebie w wysokości
50 zł
Chcę i wpłacam cegiełkę na pomoc dziecku w potrzebie w wysokości
100 zł
Chcę i wpłacam cegiełkę na pomoc dziecku w potrzebie w wysokości
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
logotypMSZ A kolor
logo IG
islogo
tvp info male
orange
Lapka 34
PLAY S
LogoTM
PLUS logo nowe2010
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
AMS RED
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
zabawki STORMER logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
logo radio lublin
logo radio rzeszow
111 154741892710
logo radio new
logo v2
logo PRK
Radio Szczecin logotyp
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio