Międzynarodowy Dzień Młodzieży - nasz apel

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Fundacja Świętego Mikołaja wspierająca od lat dzieci i młodzież apeluje o wspieranie młodych ludzi w następujących obszarach: poszerzanie możliwości rozwoju, wspieranie budowania głębokich więzi oraz promowanie młodzieżowego aktywizmu. Te trzy obszary będą decydować o tym, kim stanie się dzisiejsza młodzież w przyszłości.

Według najnowszych ustaleń European Anti Poverty Network w ciągu 12 miesięcy przybyło 422 tys. Polaków i Polek żyjących poniżej minimum egzystencji (z 1,7 mln do 2,1 mln). 90 tys. z wymienionej grupy to skrajnie ubogie dzieci, a ich całościowa liczba wynosi obecnie 417 tysięcy.

Według raportu „Równy dostęp do edukacji dzieci i młodzieży” dla 44 proc. ankietowanych edukacja jest najważniejszym czynnikiem określającym przyszłość młodzieży. Ale jednocześnie aż 43 proc. uważa, że w Polsce nie mają one równych szans edukacyjno-rozwojowych.

12

Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich talentów czy zainteresowań i dlatego od 2010 roku prowadzimy ogólnopolski program stypendialny. Już ponad 2500 uczniów otrzymało Stypendium św. Mikołaja i z każdym kolejnym rokiem szkolnym ta liczba rośnie. Obecnie prowadzimy zbiórkę pieniędzy na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin na nowy rok szkolny.

Drugą niezmiernie ważną sprawą dotyczącą harmonijnego rozwoju młodzieży jest realizowanie potrzeby bycia we wspólnocie, budowanie głębokich i trwałych więzi społecznych. Psychologowie zwracają uwagę, że w krajach rozwiniętych narasta epidemia samotności wśród młodych osób. Śledząc wyniki badań HSBC widzimy, że w latach 2014-18 odsetek młodzieży oceniającej wsparcie rówieśnicze jako niskie zwiększył się z 47,1% do 66,6%. My – dorośli musimy zrobić wszystko aby umożliwiać i promować wśród młodzieży głębokie relacje i to te w świecie realnym, nie wirtualnym.

Trzecim obszarem jest wspieranie aktywności i zaangażowania młodych ludzi. Zbyt często młodzi ludzie zwalniani są z podejmowania odpowiedzialności, a to właśnie poczucie realnego wpływu na otaczającą rzeczywistość jest jedną z kluczowych kompetencji aby stać się dojrzałym dorosłym. Fundacja Świętego Mikołaja chcąc odpowiedzieć na tę potrzebę młodzieży od 5 lat prowadzi Akademię Liderów.

Celem Akademii jest wsparcie zaangażowanej społecznie młodzieży w wieku 16–20 lat pochodzącej z różnych miejscowości z całej Polski. Każdego roku wiosną ogłaszamy otwartą rekrutację, w ramach której młodzi ludzie wysyłają nam swoje pomysły na projekty, które chcieliby zrealizować w swoich społecznościach lokalnych. Wybieramy autorów najlepszych z nich i zapraszamy ich do udziału w Akademii. Szkolimy z zakresu zarządzania projektami podczas Szkoły Letniej, wspieramy w realizacji projektów poprzez tutoring, organizujemy Szkołę Zimową, podczas której uczestnicy programu wymieniają się doświadczeniami. Dotychczas w ramach Akademii wykształciliśmy niemal 150 młodych osób, które zrealizowały w swoich miejscowościach ponad 100 projektów, angażując do współpracy innych młodych wolontariuszy.

Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży apelujemy do wszystkich wychowawców, decydentów i ludzi dobrej woli o wspieranie młodzieży i wydobywanie z nich tego, co najlepsze.

Podaruj stypendium ❤

Jednorazowo
Co miesiąc
zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
logotypMSZ A kolor
tvp info male
accenture logo
HSBC logo
LogoTM
logo IG
islogo
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom