Wyniki sondy: Szanse na rozwój i edukację dzieci i młodzieży w Polsce

Tuż przed wakacjami przeprowadziliśmy internetową sondę: „Szansa na rozwój dzieci i młodzieży w Polsce”, w której wzięło udział 605 osób. Dziś publikujemy jej wyniki.

Jak pokazały wyniki sondy aż 95% zapytanych przez nas Polek i Polaków zgodnie uważa, że edukacja jest kluczem do lepszej przyszłości dla dzieci. Aż 92% respondentów sondy sądzi, że w Polsce niestety nadal jest wiele dzieci, które ze względu na sytuację finansową nie mogą realizować swoich zainteresowań i rozwijać talentów.

sonda

Według 88% zapytanych Polaków comiesięczne stypendium na cele edukacyjne mogłoby zwiększyć szansę dziecka na lepszą przyszłość. Możliwość rozwoju zainteresowań dzieci w Polsce według 46% respondentów zależy od wielu czynników, ale 29% uważa, że sporo dzieci nie ma takiej szansy. Zdaniem 17% to wciąż zależy przede wszystkim od sytuacji finansowej danej rodziny. Głównymi przeszkodami wskazanymi przez respondentów w rozwoju pasji i talentów dzieci w Polsce jest brak możliwości rozwoju w miejscu, w którym mieszkają – 28% odpowiedzi i brak pieniędzy – 18% odpowiedzi. Respondenci sondy, zrealizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja, wskazują także na brak wsparcia ze strony rodziców – 16% odpowiedzi, zbyt wiele czasu spędzanego w Internecie, przed telewizorem czy z smartfonem – 15% odpowiedzi oraz brak motywacji do rozwoju – 12% odpowiedzi.

Co trzeci z zapytanych przez nas Polaków przyznaje, że sam w życiu był zmuszony do zrezygnowania z rozwijania któregoś ze swoich talentów czy zainteresowań z powodu sytuacji finansowej swoje rodziny. Spośród 605 respondentów, którzy wzięli udział w sondzie, 6% otrzymało pomoc finansową, co zmieniło tą sytuację na lepsze. Z kolei 17% deklaruje, że osobiście nie musiało się zmierzyć z taką sytuacją, ale zna takie osoby.

Polki i Polacy nie tylko widzą sens w realizacji idei programów stypendialnych w Polsce, ale również deklarują chęć pomocy zdolnym dzieciom. Na pytanie - czy zdecydowaliby się wesprzeć zdolne dziecko z niezamożnej rodziny, gdyby nie było to bardzo skomplikowane? – aż 89% Polaków odpowiedziało twierdząco. 32% odpowiedziało, że zdecydowanie tak, bo warto pomagać dziecku w mądry sposób i aż 57% odpowiedziało, że raczej tak, bo warto spełniać marzenia dzieci.

Stypendia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży to według 51% respondentów większe możliwości, a według 37% to szansa na lepszą przyszłość.

Polacy coraz chętniej angażują się w działania społeczne na rzecz innych. Kierując się przede wszystkim współczuciem wobec ludzi potrzebujących – 28% odpowiedzi, wychodząc z założenia, że po prostu trzeba pomagać – 27% odpowiedzi. Kierując się także zasadą „jeśli ja pomogę innym, to ktoś w przyszłości pomoże mnie” – 18% odpowiedzi. Według 90% zapytanych Polaków zaangażowana społecznie młodzież może być zachętą do działania dla dorosłych.

Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich pasji i zainteresowań. Dlatego stworzyliśmy ogólnopolski program stypendialny dla szkół i ich uczniów - Stypendia św. Mikołaja. Wyniki zrealizowanej przez nas sondy potwierdzają, że nie tylko my widzimy jak wiele dzieci nadal potrzebuje pomocy i wsparcia. W Polsce jest nadal potrzeba, aby realizować zbiórki pieniędzy na stypendia dla zdolnych uczniów oraz zaangażowanych społecznie dzieci, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie ich talentów. Dlatego zachęcamy szkoły do udziału w programie Stypendia św. Mikołaja, który działa od 2010 roku. Dotychczas przyznaliśmy ponad dwa i pół tysiąca stypendiów, współpracując na stałe z 300 szkołami z całej Polski.

Pomóż i przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, numer konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna na Stypendia Św. Mikołaja.

KLIKNIJ PONIŻEJ, BY POBRAĆ INFOGRAFIKĘ Z WYNIKAMI SONDY:

Podaruj prezent dzieciom w potrzebie i przekaż darowiznę ❤

lato 7 v3
Wpłać 20 zł na dobry początek nowego stypendium dla dziecka z niezamożnej rodziny
20 zł
zima 16
Wpłać 100 zł na opłacenie miesiąca zajęć dodatkowych dla jednego dziecka
100 zł
zima 15 v2
Wpłać 200 zł na miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
200 zł
santa 3 v3
Wpisz w pole poniżej wybraną przez siebie kwotę darowizny. Dziękujemy za Twoją hojność!
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
Fundacja ARP rgb v2
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
ok 2x logo intersys srl san donato
PARP Grupa PFR logo RGB male
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio