Uczestnicy Akademii Liderów pielęgnują pamięć lokalną

Akademia Liderów to program, poprzez który Fundacja Świętego Mikołaja wspiera rozwój młodych liderów, aby w przyszłości mogli stać się odpowiedzialnymi gospodarzami przestrzeni publicznej. Jesteśmy przekonani, że osoba odpowiedzialna za to co wspólne, to także osoba, która ceni doświadczenie poprzednich pokoleń, osoba która myśląc o wdrażaniu zmian i budowaniu przyszłości potrafi odwołać się także do przeszłości i czerpać z niej to co najistotniejsze i najtrwalsze.

Każdego roku do Akademii Liderów zgłaszają się młode osoby, które mają pomysł na autorski projekt pielęgnujący lokalne tradycje i pamięć o ważnych wydarzeniach. Staramy się wyłonić te najlepsze pomysły i najbardziej obiecujące młode osoby aby pomóc im w realizacji autorskich projektów, a także w osobistym rozwoju. Wierzymy, że w ten sposób kształtujemy kolejne pokolenie osób, które wezmą w przyszłości odpowiedzialność za rozwój Polski. W tym roku 30 uczestników Akademii Liderów zrealizowało w sumie 25 projektów, w tym 8 o charakterze historycznym.

Maja ze Słupcy podjęła się wyjątkowego zadania. W niewielkiej wsi, w której mieszkają jej dziadkowie – Samarzewie – postanowiła przypomnieć o doświadczeniu zaborów, które dotknęło miejscowość w sposób szczególny. Poprzez wieś przechodziła granica zaboru rosyjskiego i pruskiego dzieląc społeczność na pół. Do dziś obie części miejscowości charakteryzuje inny styl zabudowy gospodarskiej, a nawet dwie różne nazwy: Samarzewo (zabór rosyjski) i Szamarzewo (zabór pruski). Maja zorganizowała wycieczkę rowerową dla młodzieży, otwarty wykład historyka, wystawę starych zdjęć i map i wspólne zasadzenie pamiątkowego klonu.

020A4300
Bartek i Miłosz ze Słupcy. Fot. Małgorzata Rutkiewicz

Małgosia z Poręby natomiast przewodniczyła akcji zbierania pamiątek w Porębie na śląsku i razem z przyjaciółmi stworzyła pierwszą wystawę opisującą historię swojej miejscowości. Małgosia opowiadając nam o swoim projekcie sporo mówiła o braku tożsamości lokalnej, którą chce wzmacniać poprzez ożywienie wspólnej historii.  

Teresa z Grodziska Mazowieckiego podjęła się natomiast trudnego zadania opowiedzenia o Stanisławie Olszewskim, który w trakcie II Wojny Światowej wstąpił do tajnej policji pracując jednocześnie dla Armii Krajowej. Udało jej się zorganizować pokaz filmu, debatę z udziałem ekspertów i konkurs na wizerunek bohatera, który do tej pory nie doczekał się pomnika, czy tablicy pamiątkowej.

Miłosz i Bartek ze Słupcy także wrócili do II Wojny Światowej organizując wspólnie w swojej szkole szereg edukacyjnych przedsięwzięć dla swoich rówieśników w tym wystawa, projekcja filmu, przedstawienie szkolnego teatru i ścienna gazetka.

Natalia postanowiła przypomnieć o Gustawie Herlingu Grudzińskim, który urodził się w jej rodzinnym mieście – Suchedniowie. W ramach zrealizowanego przez nią projektu odbyły się  tzw. „żywe lekcje historii" prowadzone przez Natalię i jej wolontariuszy w szkołach, wycieczka szlakiem Gustawa  Herlina-Grudzińskiego oraz wystawa o życiu i twórczości pisarza, na którą zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy.  

szamarzewo maja klajewska 2

Poznanie uczestników Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wraz z ich wrażliwością i pasją działania to dla nas wyjątkowe doświadczenie. Jesteśmy przekonani, że dzieła których się podjemują są ważne, unikalne i bardzo potrzebne. Zachęcamy do śledzenia profilu Akademii Liderów na Facebooku: https://www.facebook.com/AkademiaFSM

Podaruj stypendium ❤

zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
islogo
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
111 154741892710
logo PRK
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio