Uczestnicy Akademii Liderów na rzecz osób potrzebujących pomocy

Powołując 5 lat temu Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja zależało nam na wyłanianiu młodych osób wrażliwych na problemy potrzebujących w swoim otoczeniu. Jesteśmy przekonani, że młodzi, którzy już potrafią dostrzegać potrzebujących oraz znajdują w sobie siłę i chęć do odpowiedzenia na te potrzeby to największy skarb. Zajmujemy się więc poszukiwaniem takich skarbów, a następnie rozwijamy kompetencje liderskie naszych uczestników, w tym umiejętność planowania i prowadzenia projektów społecznych, zarządzania zespołem, budowania partnerstw, a więc tego wszystkiego co pozwala marzenia o pomocy innym przekuć w realne, efektywne działanie. 

W tegorocznej edycji Akademii Liderów wzięło udział 30 młodych aktywistów. Wśród nich 3 osoby chcielibyśmy Państwu dziś przedstawić.

020A5164

Nasz najmłodszy uczestnik – Kuba z Kątów Wrocławskich przyjechał na szkołę letnią Akademii Liderów z gotowym pomysłem poprowadzenia międzypokoleniowego festiwalu zabaw podwórkowych. Od kilku lat był już wolontariuszem w domu pomocy społecznej w swojej gminie i chciał teraz wziąć odpowiedzialność za zorganizowanie większej akcji umacniającej więzi społeczne między lokalną młodzieżą, a seniorami mieszkającymi w ośrodku. Wzruszył nas swoją gotowością do działania i delikatnością z jaką opowiadał o starszych osobach. W ramach Akademii Kuba uczył się planować działania krok po kroku, budować relacje z partnerami i zarządzać zespołem młodych wolontariuszy. W ostatni weekend odbyły się poprowadzone przez niego całodzienne spotkanie młodzieży z Mietkowa i okolic z seniorami z Domu Pomocy Społecznej. Był czas na wspólną zabawę, rozmowy o ważnych sprawach i codzienności. Jesteśmy przekonani, że relacje, które narodziły się podczas projektu staną się przyczynkiem do dużej zmiany w życiu zarówno seniorów jak i młodszych uczestników.

wybrane 3

Joasia i Karolina z Nowej Sarzyny poznały w zeszłym roku niesłyszącą mamę jednej ze swoich koleżanek. Spotkanie zainspirowało je do dowiedzenia się więcej o osobach niesłyszących. Na początku Akademii Liderów powiedziały: „Zgłębiając kulturę osób głuchych poruszyło nas, że są osoby tak odseparowane od społeczeństwa”. Dziewczyny postanowiły zostać rzecznikami osób niesłyszących i przekazywać swoim rówieśnikom wiedzę o życiu głuchych i komunikacji z nimi. Na szkołę letnią Akademii Liderów przyjechały aby swoje pomysły przekuć w konkretne przedsięwzięcie.  Tak powstał projekt „Mów Bez Słów”, w ramach którego dziewczyny prowadzą warsztaty w szkołach w swojej gminie. Do przedsięwzięcia udało im się zaangażować Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych, lokalne przedsiębiorstwa i prasę. Otrzymane w ramach Akademii stypendium obie postanowiły przeznaczyć na zaawansowany kurs nauki języka migowego.

71151373 134212361259600 5826384825086377984 n

Daria z Raciborza codziennie przez okno szkolnej klasy widzi szkołę specjalną, która mieści się po drugiej stronie ulicy. Przed wakacjami podjęła decyzje o zbudowaniu więzi z niepełnosprawnymi uczniami angażując do działania kolegów ze swojej szkoły. Zgłaszając się do Akademii Liderów o swojej inspiracji do działania na rzecz niepełnosprawnych uczniów napisała: „Na co dzień tylko się mijamy. My mamy dużo energii, którą chcielibyśmy się podzielić. W ustalonym czasie możemy przecież wspólnie odrabiać zadania domowe, prowadzić zajęcia, a także zwyczajnie spędzać wspólnie czas wolny.” Na szkole letniej Akademii Liderów Draia dopracowała swój pomysł na projekt. Obecnie w Raciborzu odbywają się spotkania uczniów i rodziców obu szkół. Daria planuje także wspólną wycieczkę, robienie przetworów i organizację spotkania z niepełnosprawnym sportowcem, na które zaprosi kolegów ze szkoły specjalnej.

To tylko trzy historie. W Akademii Liderów można poznać wielu wyjątkowych młodych społeczników, których warto wesprzeć i nauczyć efektywnie działać. Jesteśmy przekonani, że to najlepsza inwestycja w przyszłość Polski. Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/AkademiaFSM

Podaruj stypendium ❤

zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
islogo
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
111 154741892710
logo PRK
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio