Uczestnicy Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja działają na rzecz środowiska naturalnego

Szkoła letnia Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja miała miejsce w lipcu tego roku, a już możemy obserwować pierwsze owoce – autorskie projekty młodych liderów. W pierwszej kolejności wystartowały projekty odpowiadające na problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Uczestnicy Akademii to osoby, które czują potrzebę działania. Nie chcą być obserwatorami, ale chcą podjąć się kreowania rzeczywistości, która je otacza. Wiedzą też, że nie da się działać w pojedynkę – angażują więc do współpracy swoich przyjaciół. Wierzymy, że w ten sposób budują się wspólnoty i na naszych oczach wzrastają liderzy, którzy w przyszłości będą przewodzić najważniejszym przedsięwzięciom w swoich miejscowościach. Wśród prowadzonych przez 30 uczestników Akademii projektów znalazły się w tym roku 3 projekty o tematyce środowiskowej.

Ola Pamiotkowo

Ola z Pamiątkowa w Wielkopolsce w ostatni weekend przeprowadziła w swojej gminie „Granie w sprzątanie”. Celem akcji było sprzątanie okolicznych lasów, łąk i pól. W efekcie akcji mieszkańcy wspólnymi siłami sprzątnęli 3375 kg śmieci. Oli udało się zaangażować w organizację akcji chyba wszystkich istotnych aktorów życia publicznego ze swojej gminy w tym nadleśnictwo, 4 sołectwa, lokalne szkoły, Ochotniczą Straż Pożarną, ośrodki sportowe, restauracje, lokalne media i przedsiębiorstwa. Nagrodą w konkursie na sprzątnięcie największej ilości śmieci był laptop ufundowany przez sponsorów przedsięwzięcia, a akcja zakończyła się piknikiem na lokalnym boisku.

Nie wiem, czy za sprawą Oli społeczność Szamotuł po raz pierwszy zrobiła wspólnie coś dla siebie nawzajem i co z tym jednoczącym potencjałem stanie się w przyszłości. Jestem jednak przekonana, że w przyszłości Ola dokona jeszcze wiele dobrych rzeczy, a zebrana podczas Akademii Liderów wiedza, umiejętności, doświadczenie i nawiązane przyjaźnie będą kapitałem, który pozwoli jej stać się prawdziwym gospodarzem odpowiedzialnie kształtującym swoje otoczenie.

Granie w sprzatanie 1  

Granie w sprzatanie 2

Granie w sprzatanie 3

Granie w sprzatanie 4

Równolegle we Wrześni dwie inne akademistki Julia i Marcelina pracują nad grą miejską dotyczącą ochrony środowiska. Dziewczynom marzy się zintegrowanie społeczności mieszkańców swojego osiedla i wspólne stworzenie ogrodu sąsiedzkiego. Do swojego projektu zaangażowały już okoliczne drużyny harcerskie i są w rozmowach z przedstawicielami władz samorządowych. Mamy nadzieję, że powtórzą sukces Oli.

Julia Marcelina Wrzesnia

Natomiast Julia z Katowic postanowiła z grupą kolegów wybudować instalację w postaci Escape Room dotyczącą kwestii codziennych wyborów mających wpływ na środowisko naturalne. Wspólnie z wolontariuszami planuje poprowadzić warsztaty ekologiczne z wykorzystaniem swojej konstrukcji w okolicznych szkołach podstawowych.

Julia Katowice

Na szkole letniej Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja uczestnicy uczyli się prowadzić projekty społeczne od podstaw, a więc budować harmonogram, pozyskiwać sponsorów, prowadzić negocjacje i zarządzać zespołem. Każdy z uczestników otrzymał także stypendium oraz wsparcie doświadczonego tutora na okres prowadzenia projektu. Wierzymy, że tak prowadzony program jest szansą na wychowanie kolejnego pokolenia liderów.

Więcej informacji o projektach akademistów znajdziesz na profilu Akademii Liderów na Facebooku

https://www.facebook.com/AkademiaFSM

Podaruj stypendium ❤

zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
islogo
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
111 154741892710
logo PRK
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio