RAPORT: Fundacja Świętego Mikołaja pomaga dzieciom na wschodzie Ukrainy - pierwszy rok działań

Świat zapomniał o wojnie we wschodniej Ukrainie, podczas gdy tysięce dzieci płacą najwyższą cenę za tę sytuację. Dzieci żyjące najbliżej linii frontu cierpią z powodu chronicznego lęku i niepewności. Dźwięki ostrzału, pobliskie walki oraz zagrożenie minami i niewybuchami to codzienność dzieci ze wschodu Ukrainy. Od początku konfliktu w 2014 r. ponad 740 placówek edukacyjnych (czyli co piąta szkoła we wschodniej Ukrainie) została uszkodzona lub zniszczona. Trwający od pięciu lat konflikt spowodował rany na psychice dzieci. Od początku 2019 Fundacja Świętego Mikołaja pomaga dzieciom z ukraińskiego Mariupola, przemysłowego miasta położonego 10 km od linii frontu.

Zanim rozpoczęliśmy kampanię „Pomóż dzieciom z Mariupola”, poświęciliśmy dużo czasu na znalezienie na miejscu godnych zaufania partnerów. Pracujemy z lokalną organizacją od lat działającą na rzecz dzieci, co do rzetelności której jesteśmy pewni. Prowadzimy nasze działania przy współpracy z organizacją Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska. Przed rozpoczęciem realizacji każdego działania w Mariupolu dokładnie sprawdzamy potrzeby oraz koszty na miejscu, a następnie czuwamy nad każdym etapem prac. Regularnie otrzymujemy od naszych partnerów dokładne raporty finansowe i merytoryczne wraz ze zdjęciami.

Od początku rozmów z partnerami lokalnymi było dla nas jasne, że powinniśmy stworzyć w Mariupolu bezpieczne i przyjazne miejsce, w którym dzieci będą mogły bawić się razem, uczyć i gdzie będą miały możliwość spotkania i rozmowy z psychologiem. Jednym słowem: Świetlicę Świętego Mikołaja! Znaleźliśmy odpowiedni lokal, który mogliśmy zaadoptować na potrzeby świetlicy. Przed renowacją wnętrze budynku było surowe i zaniedbane, obecnie jest ono czyste i przytulne. Świetlica Świętego Mikołaja w Mariupolu to miejsce, w którym dzieci i młodzież mogą spędzać wolny czas. Świetlica została wyposażona w nowoczesne i funkcjonalne stoły, krzesła i regały, na ścianie zawisł ekran projekcyjny, a na potrzeby zajęć plastycznych kupiliśmy sztalugi malarskie. Otwarcie świetlicy było bardzo ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności, w pracach remontowych i sprzątaniu po remoncie pomagało wielu wolontariuszy w różnym wieku. Świetlica pracuje od poniedziałku do soboty i zwykle w co drugą niedzielę. W tygodniu godziny otwarcia świetlicy dostosowane są do planu zajęć szkolnych. Zajęcia w świetlicy zaczynają się o godzinie 15:30 i kończą dopiero o 19. W dni weekendowe świetlica działa od godziny 11:00 do 13:00 i po przerwie obiadowej ponownie od 15:00 do 17:00. W dni powszednie każdego dnia do świetlicy przychodzi 15-20 dzieci, w soboty i w niedziele ok. 25-30 młodszych i starszych dzieci. Ich liczba cały czas rośnie.

IMG 9799
W Mariupolu regularnie słychać wybuchy i odgłosy ostrzału artyleryjskiego i walk. W wyniku walk na wschodzie Ukrainy do Mariupola uciekło ok. 100 000 osób, z czego około 58 000 stanowią dzieci.

swietlica jesienia

Świetlica Świętego Mikołaja jest miejscem, w którym podopieczni mogą rozwijać swoje talenty i uczyć się nowych umiejętności. Najważniejsze było dla nas stworzenie bezpiecznej przystani dla dzieci i młodzieży, w której mogą spędzać wolny czas, spotykać się z przyjaciółmi i choć na chwilę oderwać się od problemów i strachu, które towarzyszą im każdego dnia. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasza świetlica była miejscem, w którym dzieci i młodzież mogą czuć się bezpiecznie i dochodzić do siebie po przeżyciach związanych z doświadczeniem wojny, które stało się ich udziałem. W świetlicy odbywają się co jakiś czas spotkania dla dzieci i rodziców dotyczące bezpieczeństwa, podczas których prowadzący uczą dzieci jak zachowywać się bezpiecznie w domu i na ulicy oraz przestrzegają je przed różnego rodzaju niebezpiecznymi przedmiotami, na które dzieci mogą się trafić w związku z prowadzonymi na tych terenach działaniami wojennymi.

samochod 2

Aby umożliwić wszystkim dzieciom korzystanie z zajęć w świetlicy, kupiliśmy także samochód specjalnie przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, który ma specjalną rampę dla wózków. Samochodem są dowożone na zajęcia i różne organizowane przez nas wydarzenia dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci z domów dziecka oraz dzieci znajdujące się w innej, trudnej sytuacji. Samochód, który został zakupiony, w pełni odpowiada ich potrzebom. Bardzo zależy nam na tym, żeby w świetlicy mogły spotykać się dzieci pochodzące z różnych środowisk.

DSC 0178

Kilka razy w tygodniu w świetlicy odbywa się kółko plastyczne. W zależności od tematu zajęć, trwają one od 2 do 3 godzin. Tematyka zajęć jest za każdym razem inna: dzieci mają okazję malować martwą naturę, krajobrazy, portrety. Zajęcia prowadzone są przez artystów plastyków. Dzieci przychodzące na te zajęcia mają do dyspozycji wszystkie niezbędne materiały plastyczne: farby, kartki, pędzle, sztalugi i itp. Oprócz zajęć malarskich w ramach kółka plastycznego dzieci uczestniczą także w warsztatach rękodzielniczych i garncarstwie. Za każdym razem w zajęciach uczestniczy od 12 do 15 dzieci. Zajęcia plastyczne odgrywają ogromną rolę w przezwyciężaniu traum i lęków wśród dzieci, które dotknęły skutki toczącej się wojny. Raz w tygodniu w świetlicy odbywają się trwające dwie godziny zajęcia szachowe prowadzonego przez zawodowego szachistę. Na potrzeby zajęć kupiliśmy zegary szachowe oraz drewniane komplety szachów, które będą służyły dzieciom przez lata. W zajęciach regularnie bierze udział od 10 do 12 dzieci. Dwa razy w tygodniu dzieci mogą spotkać się z dyżurującym w świetlicy psychologiem. Każde dziecko może umówić się na indywidualną rozmowę. W stałych spotkaniach z psychologiem bierze udział około 30 młodszych i starszych dzieci. Raz w miesiącu w świetlicy odbywają się warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży na różne ważne tematy np. warsztaty z predyspozycji zawodowych lub planowania celów i zadań.

pierwsza pomoc

Dla dzieci, które przychodzą do świetlicy, a także dzieci z dwóch miejscowych domów dziecka zorganizowaliśmy warsztaty z pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadzone były dla dwóch grup wiekowych: maluchów oraz młodzieży szkolnej. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z zasadami pierwszej pomocy, nauczyły się między innymi jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak opatrywać rany i złamania.

oboz 2019

Mariupol, leżący nad brzegiem morza, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze na całej Ukrainie. Znajdują się w nim największe w kraju zakłady zajmujące się produkcją stali i koksu. Smog nad miastem wisi przez ponad pół roku. Zdarzają się miesiące, w których powietrze jest trujące przez 23 z 30 dni. Z tego powodu bardzo dużo dzieci choruje przewlekle na ciężkie choroby układu oddechowego i cierpi na alergie. Bardzo zależało nam, żeby w wakacje dzieci z Mariupola mogły wyjechać w góry i pooddychać czystym powietrzem. W dniach od 21 lipca do 1 sierpnia 2019 r. 96 dzieci z Mariupola wzięło udział w wakacyjnym obozie, który odbywał się w Karpatach (w zachodniej Ukrainie). Dla niektórych z dzieci był to pierwszy wyjazd na wakacje, dla wielu - pierwszy w życiu wyjazd w góry. Aby dotrzeć na miejsce obozu, uczestnicy odbyli bardzo długą podróż: 21 lipca wyruszyli pociągiem z Mariupola, by dzień później dotrzeć do Lwowa, gdzie czekały na nich autokary, którymi ostatecznie dojechali na miejsce. Pokonali w sumie ok. 1 500 kilometrów, a cała podróż trwała ponad 32 godziny. Dzieci były szczęśliwe, że mogły wyjechać i oderwać się od przyfrontowej codzienności. Program obozu był wypełniony atrakcjami, każdego dnia dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach, w tym plastycznych i sportowych, grach i zabawach i wycieczkach po okolicy. Podczas jednej z takich wypraw uczestnicy zdobyli najwyższy szczyt Ukrainy, Howerlę. W drodze powrotnej wszyscy mieli okazję zwiedzić także Lwów. Dzieci były tak zachwycone wyjazdem, że od razu pytały, czy w przyszłym roku też będą mogły pojechać i wziąć swoje koleżanki i kolegów. Wciąż wspominają pobyt na obozie, oglądają zdjęcia i nie mogą się doczekać do przyszłorocznych wakacji. Ten wyjazd był dla nich ogromnym przeżyciem.

Chlopiec Ukraina poziomo

Każdego miesiąca pracownicy świetlicy wraz z wolontariuszami odwiedzają podopiecznych dwóch domów dziecka, w których mieszka 120-130 dzieci. Za każdym razem dzieci otrzymują drobne upominki w postaci przyborów szkolnych i ubrań. Sytuacja finansowa domów dziecka na wschodzie Ukrainy jest bardzo trudna, więc każda taka pomoc ma dla dzieci ogromne znaczenie. We wrześniu 129 dzieci otrzymało w tym roku plecaki z niezbędnymi materiałami szkolnymi oraz odzież. Najmłodsze dzieci otrzymały zestaw złożony z plasteliny, farb, pędzli, ołówków i pisaków, a także specjalne książki z ćwiczeniami dla młodszych dzieci. W plecakach starszaków znalazło się więcej książek z ćwiczeniami, przyborów geometrycznych i przyborów do pisania. Dzieci mieszkające w domu dziecka biorą także udział w różnych zajęciach odbywających się w naszej świetlicy m.in. w warsztatach z pierwszej pomocy. W najbliższym czasie wolontariusze planują wizytę w sierocińcu, by pomóc dzieciom w pisaniu listów do św. Mikołaja. Dzieci z domów dziecka, z którymi współpracujemy, wezmą w grudniu udział w akcji „Święty Mikołaj idzie do sierot”. W ramach akcji młodsze dzieci ze szkoły podstawowej (około 50) otrzymają prezenty opisane przez nie w listach, a dzieci ze szkoły średniej (około 80 starszych dzieci) dostaną słodycze i owoce.

IMG 0318

W maju 2019 r. uruchomiliśmy program stypendialny dla najbardziej potrzebujących dzieci. Każdego miesiąca 86 dzieci otrzymuje pomoc stypendialną w kwocie 100 zł miesięcznie. Stypendia otrzymują dzieci w wieku od 8 do 10 lat, pochodzące z rodzin przesiedlonych w wyniku działań wojennych prowadzonych we wschodniej Ukrainie. Stypendyści wydają stypendia na zakup materiałów szkolnych i ubrań, mali sportowcy zakupili lepsze stroje i obuwie do ćwiczeń, a mali artyści mogli zakupić potrzebne materiały plastyczne. Młodzież przeznaczyła te środki na różnego rodzaju kursy doszkalające. Wszystkie dzieci, mimo trudnej sytuacji życiowej są dobrymi, posiadającymi liczne talenty uczniami, wśród nich znajdują się nawet zwycięzcy szkolnych olimpiad wiedzy czy odnoszący sukcesy sportowcy.

toalety 7 ScaleWidthWzEwMDBd

Kiedy rok temu rozpoczynaliśmy zbiórkę na pomoc dzieciom ze wschodu Ukrainy, pytaliśmy naszych partnerów o najpilniejsze potrzeby dzieci. Opowiedzieli nam wtedy o bardzo złych warunkach, jakie panują w łazienkach dla uczniów w największej szkole podstawowej w Mariupolu, do której chodzi ok. 1500 uczniów. Nieremontowane od lat toalety, kabiny bez przepierzeń, odpadające płytki, cieknące spłuczki – te warunki sprawiły, że podjęliśmy decyzję o jak najszybszym remoncie uczniowskich toalet. Podczas wakacji 2019 wyremontowaliśmy cztery toalety dla uczniów. Przeprowadzony został remont generalny łazienek na dwóch piętrach: wymienione zostały umywalki, kabiny, spłuczki, zamontowano nowe drzwi, położono płytki. Łazienki zostały także odmalowane. Wyremontowaliśmy dwie toalety dla dziewcząt i dwie dla chłopców. Po powrocie do szkoły z przerwy wakacyjnej dzieci były zachwycone nowymi łazienkami i obecnie bardzo dbają o ich czystość.

swietlica

W akcję „Pomóż dzieciom z Mariupola” włączył się także pan Franciszek Pieczka, który w spocie radiowym wcielił się w postać Świętego Mikołaja. Operatorzy sieci Orange, Plus, T-mobile, PLAY i Heyah zrzekli się całego dochodu z SMS-ów charytatywnych i przekazali całą kwotę na konto akcji. Agencja Muzyczna Polskiego Radia sprzedawała płytę „Święta bez granic” i cały dochód z płyty przekazała na konto fundacji. Program 1 Polskiego Radia i wszystkie rozgłośnie regionalne Polskiego Radia bezpłatnie wyemitowały spoty akcji. Głównym partnerem była radiowa Trójka (Program 3 Polskiego Radia), na antenie której w grudniowe piątki odbywały się licytacje przedmiotów przekazanych przez znane osoby ze świata kultury i sportu. W ramach całej akcji zebrano ponad 1 200 000 złotych na pomoc dzieciom z Mariupola. Wszystkie działania na miejscu będziemy kontynuować w latach 2020-2021.

Pomoc dzieciom i młodzieży w Mariupolu na wschodzie Ukrainy była możliwa jedynie dzięki solidarności i hojności wielu osób, za co z całego serca dziękujemy. Wszystko to, co udało nam się zrobić dla tych dzieci, zawdzięczamy wsparciu ludzi wielkiego serca, którzy przekazują darowizny, by pomóc. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni.

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem "darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie” lub dokonaj szybkiego przelewu on-line: www.mikolaj.org.pl/Ukraina

Raport: Pierwszy rok pomocy Fundacji Świętego Mikołaja na wschodzie Ukrainy
Fundacja Swietego Mikolaja Pomoc dzieciom na wschodzie Ukrainy
pdf
15 MB

Pomóż dzieciom ze wschodniej Ukrainy

Jednorazowo
Co miesiąc
lato 7 v6
Chcę pomóc i dołożyć się do paczki dla jednej rodziny z dziećmi
30 zł
lato 5 v5
Wpłacam darowiznę na trzy paczki, bo chcę pomóc jednej rodzinie przez cały kwartał
300 zł
lato 1 v7
Chcę ufundować jedną paczkę dla rodziny z dziećmi
100 zł
santa 4 v4
Wybieram inną kwotę darowizny. Chcę przekazać na pomoc:
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
islogo
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
LogoTM
2
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
IG logo
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
zabawki STORMER logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
111 154741892710
logo PRK
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio