Na dobry początek - dajmy szansę uzdolnionym dzieciom z rodzin o niewysokich dochodach

Na początek roku szkolnego ogłaszamy akcję NA DOBRY POCZĄTEK!  W ramach akcji Fundacja Świętego Mikołaja dopłaci na szkolne subkonto stypendialne 500 zł za każde 500 zł zebrane między 1 a 19 września przez społeczności szkolne. Wystarczy, że szkoła przystąpi do programu Stypendia św. Mikołaja i rozpocznie prowadzenie zbiórek na rzecz stypendiów dla swoich uczniów.

dziewczynka

Początek roku szkolnego dla każdego rodzica wiąże się z wysokimi wydatkami związanymi z edukacją dzieci. Mam na myśli nie tylko tradycyjną wyprawkę i zakup podręczników, ale szereg trudnych decyzji, które muszą podjąć rodzice. A więc, to które dzieci rozpoczną dodatkowy basen, które kurs angielskiego, komu potrzebne będą korepetycje z matematyki, komu można kupić buty sportowe na treningi piłkarskie, a komu zestaw farb i jakich.

Pomimo aktywnej polityki społecznej prowadzonej przez państwo wciąż 9,7% rodzin z dwójką niepełnoletnich dzieci zagrożonych jest skrajnym ubóstwem (GUS 2018). Wydatki związane z edukacją dzieci, w tym zajęcia dodatkowe, czy potrzebne korepetycje to te, z których w trudnej sytuacji finansowej rodziny rezygnuje się w pierwszej kolejności. W zeszłym roku średnio, miesięcznie rodzice przeznaczyli na zajęcia dodatkowe jednego dziecka 309 zł (CBOS 2018). Jednak nie wszystkich rodziców stać na to aby wygospodarować taką stałą kwotę na jedno ze swoich dzieci. Z zajęć dodatkowych w zeszłym roku w najbiedniejszych gospodarstwach (do 649 zł dochodu na osobę) korzystało 29% dzieci, a wśród najbogatszych (powyżej 2000 zł) – aż 90%. Okazuje się, że równy dostęp do edukacji i rozwoju jest fikcją. Rodzice, których na to stać zapisują swoje dzieci na kursy językowe, treningi sportowe i kupują potrzebny sprzęt i materiały. Dzieci rodziców, których na to nie stać już na początku roku szkolnego otrzymają więc duże mniejsze szanse na dalszy rozwój.   

Marzeniem Fundacji Świętego Mikołaja jest żeby w Polsce nie było żadnego dziecka, które z powodu sytuacji finansowej, nie mogło rozwijać swoich talentów i realizować pasji. Dlatego już od 9 lat prowadzimy program Stypendia św. Mikołaja. Wrzesień to najlepszy moment żeby wspólnie zebrać potrzebne środki finansowe na stypendia dla uzdolnionych uczniów z niezamożnych rodzin.

Na dobry początek - To nie takie trudne

Stypendium może zmienić życie dziecka i dać mu szansę na rozwój. Program Stypendia św. Mikołaja jednak ma na celu nie tylko wsparcie potrzebujących dzieci przez stypendia, chcemy też budować trwałą kulturę solidarności w społecznościach szkolnych i wspierać szkoły w działaniach na rzecz stypendystów. Do programu może przystąpić każda szkoła działająca na terenie Polski.

Zapraszamy wszystkie szkoły do aktywnego działania, ogłoszenia zbiórki na stypendia na szkolnym apelu rozpoczynającym rok szkolny i zebraniach z rodzicami, wystawienia puszki w sekretariacie, zmobilizowania uczniów do organizacji kiermaszu używanych książek na cele stypendialne, zaproszenia do wsparcia absolwentów i przedstawicieli lokalnych firm. Przypominamy, że za każde zebrane 500 zł przez szkołę Fundacja dopłaci drugie 500 zł i wspólnie uda się pomóc tym, którym potrzebna jest nasza pomoc.  

Szkoły, które przystąpią do programu Stypendia św. Mikołaja prócz dopłat do stypendiów otrzymają dedykowane subkonto, wszystkie potrzebne materiały promocyjne, pełne zaplecze administracyjne, wsparcie i dostęp do szkoleń. Za swoje działania Fundacja nie pobiera od szkół żadnych opłat i prowizji.

Zapraszamy do kontaktu - stypendia@mikolaj.org.pl

Chcesz wesprzeć naszych stypendystów? Pomóż i przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, numer konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna na program Stypendia Św. Mikołaja.

Jeżeli chcesz wesprzeć subkonto stypendialne konkretnej szkoły zapraszamy na nasz portal stypendialny: https://stypendia.mikolaj.org.pl/ gdzie można znaleźć numery subkont bankowych wszystkich szkół, które przystąpiły do programu Stypendia św. Mikołaja.

Podaruj prezent dzieciom w potrzebie i przekaż darowiznę ❤

lato 7 v3
Wpłać 20 zł na dobry początek nowego stypendium dla dziecka z niezamożnej rodziny
20 zł
zima 16
Wpłać 100 zł na opłacenie miesiąca zajęć dodatkowych dla jednego dziecka
100 zł
zima 15 v2
Wpłać 200 zł na miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
200 zł
santa 3 v3
Wpisz w pole poniżej wybraną przez siebie kwotę darowizny. Dziękujemy za Twoją hojność!
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
Fundacja ARP rgb v2
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
islogo
PARP Grupa PFR logo RGB male
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
111 154741892710
logo PRK
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio