Młodzi nas inspirują! Poznajcie pomysły nowo przyjętych uczestników Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

Wyłoniliśmy 31 młodych aktywistów, którzy wezmą udział w 5. edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Jesteśmy pod dużym wrażeniem dotychczasowego zaangażowania i osiągnięć, a przede wszystkim pomysłów na projekty społeczne młodych, którzy wchodzą do naszego programu. Akademię Liderów powołaliśmy 5 lat temu aby wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież do pełnienia roli liderów w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski.

W ramach 5 edycji realizowane będą 24 projekty (jednoosobowo lub w dwuosobowych zespołach), w tym 15 o charakterze społecznym i 9 historycznych. Uczestnicy pochodzą z całej Polski, zarówno większych i mniejszych miejscowości, a ich pomysły na działanie są bardzo różnorodne. Młodzi planują między innymi stworzyć lokalne centrum samopomocy naukowej, prowadzić integracyjne warsztaty z uczniami ze szkoły specjalnej, budować sąsiedzkie ogródki warzywne, czy prowadzić międzypokoleniowy festiwal gier podwórkowych. Jeden z projektów będzie realizowany w Londynie wśród młodej Polonii. Natomiast w ramach projektów historycznych akademiści postanowili pochylić się nad twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Zdzisława Beksińskiego, a także zorganizować lokalne obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Nie zabraknie też działań upamiętniających lokalnych bohaterów i pielęgnujących lokalne tradycje.

CD4A4559
Na zdjęciu absolwenci 4. edycji Akademii Liderów: Marek, Paweł, Kinga, Sebastian i Kuba

Pełna lista przyjętych uczestników i zgłoszonych przez nich projektów znajduje się tutaj.  

Wrażliwość z jaką akademiści chcą odpowiedzieć na problemy rozpoznane w swoim otoczeniu jest inspirująca i ujmująca. Wierzymy, że w przyszłości to właśnie nasi absolwenci będą gospodarzami życia publicznego w Polsce i kołami zamachowymi ważnych i potrzebnych zmian w swoich społecznościach. Dlatego tak cieszy nas, że już teraz odważnie podnoszą istotne kwestie społeczne i szukają na nie odpowiedzi, jak choćby poruszając problem depresji wśród młodzieży, przemocy rówieśniczej i braku integracji między pokoleniami czy osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Z zaangażowaniem podnoszą także tematy ochrony środowiska naturalnego.

Uczestnicy Akademii Liderów wezmą udział w szkole letniej w lipcu w Karczówce pod Kielcami, podczas której przejdą zaawansowane szkolenie z prowadzenia projektów, zarządzania zespołem, fundrisingu, budowania relacji z różnorodnymi partnerami i komunikacji. Pod opieką tutorów dopracują swoje projekty, które jesienią będą realizować w swoich społecznościach lokalnych. Będą mieli też okazję poznać inspirujących gości, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem i poruszać ważkie tematy społeczne. Wśród zaproszonych gości: Eliza Dzwonkiewicz, Wojciech Tomczyk, Piotr Dardziński, ks. prof.  Jacek Grzybowski. Mamy nadzieję, że akademiści ze szkoły letniej wrócą bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę oraz zainspirowani do działania.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja prowadzona jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Działania możemy prowadzić dzięki hojności darczyńców indywidualnych oraz Fundacji „ORLEN - Dar Serca” i Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Wśród partnerów Akademii są: Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. Patronatem medialnym program objęty został przez Program Trzeci Polskiego Radia, TVP Info, tygodnik „Idziemy”.

Podaruj Stypendium św. Mikołaja ❤

zima 15 v4
Wiem, że stypendium jest szansą na lepszą przyszłość. Wpłacam, ile mogę.
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać Patronem wybranego ucznia lub uczennicy i podarować roczne stypendium.
2000 zł
lato 7 v5
Przekazuję darowiznę na miesięczne stypendium dla uzdolnionego dziecka.
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
Fundacja ARP rgb v2
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
islogo
PARP Grupa PFR logo RGB male
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
111 154741892710
logo PRK
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio