Inauguracja szkoły letniej Akademii Liderów

W poniedziałek, 22 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęła się 5. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Oficjalnego otwarcia szkoły letniej dokonały koordynujące projekt Antonina Grządkowska i Joanna Kowalewska oraz założyciele Fundacji – Joanna Paciorek oraz Dariusz Karłowicz, który w obecności tegorocznych stypendystów oraz absolwentów poprzednich edycji wygłosił krótkie przemówienie.

3170

3217
Fot. Małgorzata Rutkiewicz

Dlaczego spotykamy się właśnie w tym miejscu – w Parku Wolności, przy murze pamięci, na którym widnieją nazwiska poległych w Powstaniu Warszawskim? Zaprosiliśmy was tutaj, ponieważ chcemy zachęcić Was do wolności – rozpoczął Karłowicz. Wolności dobrze rozumianej,  nierzadko trudnej; wolności, która pozwala człowiekowi zająć się rzeczami najważniejszymi. – Wierzę, że jesteście tutaj nieprzypadkowo. Jesteście tutaj, ponieważ macie przeczucie, że są sprawy istotniejsze od innych: służba i solidarność, przyjaźń i miłość – zwrócił się do akademistów prezes Fundacji Świętego Mikołaja.

To, co najważniejsze, często kryje się w codziennym życiu, w sprawach nierzadko błahych i banalnych. Podobnie i czyny, pozornie nieznaczące i przechodzące niezauważone, mogą właśnie okazać się tymi najważniejszymi. – Gdy patrzę z perspektywy czasu na moje życie zawodowe, dostrzegam, że liczy się przede wszystkim to, co zrobiłem z innymi i dla innych. I tego życzę również wam – abyście mogli patrzeć z wdzięcznością dla Boga i ludzi za to, co mieliście możliwość zrobić – dodał Karłowicz.

Jednak tego, co najważniejsze, nie sposób dokonać samemu. Nawet najzdolniejsza osoba może poświęcić tylko ten czas, którym sama dysponuje. Gdy jednak dzielimy się pracą z innymi, okazuje się nieoczekiwanie, że możemy osiągnąć o wiele więcej. – Współpraca z innymi jest tu absolutnie kluczowa. W książce C.S. Lewisa „Rozwód ostateczny” piekło polega na tym, że ludzie nie potrafią dzielić swoich trudów. Największą siłą wspólnego działania jest bowiem przyjaźń – wyjaśnił Karłowicz.

3224

Aby jednak móc skutecznie współpracować, nieodzowne są pewne praktyczne umiejętności. Celem Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja jest właśnie ich przekazywanie. Dzięki spotkaniom z zawodowymi nauczycielami i specjalistami, młodzi liderzy mają nauczyć się współpracy i zarządzania projektami. – Można nauczyć się tego w harcerstwie, Anglosasi uczą tego poprzez teatr. Sposobów jest wiele, ale jedno jest pewne: każdy może posiąść te umiejętności – zapewnił Karłowicz.

– Naszym celem jest nauczyć was zmieniać marzenia w projekty, połączyć umiejętność z zapałem. Dzięki temu, co w marketingu służy zwykle do zarabiania pieniędzy, będziecie mogli lepiej służyć temu, za co powstańcy Warszawy zginęli: aby świat był piękniejszy, a życie sensowne – podsumował Karłowicz.

3201

Po oficjalnym otwarciu młodzi liderzy zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego, po czym udali się do Karczówki, gdzie czekali już na nich tutorzy i wykładowcy. Szkoła Letnia Akademii Liderów potrwa 10 dni. Trzydziestu młodych akademistów czekają spotkania między innymi z Piotrem Dardzińskim, Wojciechem Tomczykiem, ks. Jackiem Grzybowskim oraz Elizą Dzwonkiewicz.

3257 

Podaruj Stypendium św. Mikołaja ❤

zima 15 v4
Wiem, że stypendium jest szansą na lepszą przyszłość. Wpłacam, ile mogę.
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać Patronem wybranego ucznia lub uczennicy i podarować roczne stypendium.
2000 zł
lato 7 v5
Przekazuję darowiznę na miesięczne stypendium dla uzdolnionego dziecka.
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
Fundacja ARP rgb v2
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
islogo
PARP Grupa PFR logo RGB male
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
111 154741892710
logo PRK
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio