Narzekanie na młodzież jest tak stare jak świat, choć poziom uzależnień, braku mobilizacji i alienacji jest większy niż kiedykolwiek. Wśród wielu odpowiedzi na ten problem stanowczo za rzadko pada: Wspierajmy aktywną, zaangażowaną i kreatywną młodzież!
Z pomocą Darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja tegoroczne wakacje poświęcamy nie na lenistwo, ale na pracę z tymi, którzy chcą zmieniać świat wokół siebie, którzy troszczą się o innych, a cele społeczne traktują jak własne.
Młodzi adepci Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to niezwykłe grono ludzi, którzy z naszą pomocą stają się liderami lokalnych społeczności i ambasadorami zmian. Chwilę temu wrócili ze Szkoły Letniej w Karczówce koło Kielc. 31 młodych społeczników z całej Polski uczyło się - pod czujnym okiem inspirujących dorosłych - jak pomagać potrzebującym, jak prowadzić własne projekty, zarządzać zespołem i stać się prawdziwymi liderami zmian.
Przeczytajcie, co powiedzieli o Szkole Letniej:
Nie jestem w stanie opisać słowami jak bardzo było super! Nowe doświadczenia, praktyczna wiedza, możliwość sprawdzenia się w stresowych sytuacjach, świetne wspomnienia, niezapomniane przygody i inny punkt widzenia/perspektywa na różne sprawy, to tylko krótkie streszczenie tego jak genialnie było.
Akademia Liderów to niesamowite miejsce, w którym odnalazłam się bez problemu. Szkoła Letnia była dla mnie niezwykłą przygodą, którą będę zawsze trzymać w pamięci i w sercu. Zmieniła wiele w moim życiu. Poznałam niezwykłych ludzi, pełnych pasji i motywacji do działania oraz nauczyłam się wielu nowych i przydatnych umiejętności. Był to dla mnie pasjonujący czas.
Tego nie da się ująć słowami! To szczególne miejsce, ze szczególnymi ludźmi. Przede wszystkim to miejsce do OGROMNEGO ROZWOJU. Wiem, że Akademia na zawsze zostanie moim bezpiecznym miejscem.
Czy chcieliby Państwo stać się częścią któregoś z projektów naszych tegorocznych Akademistów?
Zachęcamy do wspólnego zmieniania świata razem z nimi!
Ola zauważyła, że mimo setek znajomych na portalach społecznościowych młodzi ludzie czują się samotni. Projekt "MNIEJ NIŻ 86%" to inicjatywa, której celem jest przeciwdziałanie samotności wśród młodzieży. Poprzez organizację różnorodnych warsztatów oraz zaangażowanie lokalnej społeczności, projekt dąży do zwiększenia świadomości i promowania silniejszych więzi wśród Pokolenia Z. W planach są warsztaty o tematyce kulinarnej, sportowej, literackiej i wiele innych, wzorowane na sukcesie "ROZMÓW PRZY GARZE". Ponadto, warsztaty te będą wzbogacone o rozmowy z ekspertami: socjologami, psychologami i specjalistami zajmującymi się samotnością, co ma na celu dostarczenie młodzieży narzędzi do radzenia sobie z poczuciem izolacji.
Młodzi harcerze Ryszard i Janek planują zorganizować grę terenową, gdzie będą wspominali historie wybitnych postaci z regionu. Pragną wzbudzić w mieszkańcach poczucie dumy i odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo. Rodziny biorące udział w grze będą miały okazję nie tylko lepiej się poznać, ale również nawiązać nowe relacje sąsiedzkie. Zaangażowanie licznych instytucji, od Centrum Kultury Park Dzieje po lokalne przedszkola, zapewni wszechstronne wsparcie i urozmaicenie punktów gry.
Celem projektu Martyny i Niny, jest pielęgnowanie pamięci o drodze Polski do niepodległości i upamiętnienie wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do jej osiągnięcia. Akademistki chcą pokazać, że historia jest wokół nas każdego dnia. Realizację rozpoczną od stworzenia materiałów merytorycznych na temat omawianych bohaterów oraz ogólnej wiedzy o dążeniu Polski do niepodległości. Wolontariusze, głównie uczniowie klas humanistycznych, będą przedstawiać historie takich postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Wojciech Korfanty. Gra miejska, która odbędzie się 27 września, umożliwi uczestnikom poznanie historii poprzez odwiedzanie pomników i słuchanie opowieści wolontariuszy, pomagając młodym ludziom lepiej zrozumieć i docenić historię, którą codziennie mijają.
72% młodych deklaruje świadomość, że w ich pokoleniu jest nadzieja na zbudowanie lepszego świata. Rozwój i aktywność takiej, wyjątkowej młodzieży wspieramy w tegoroczne wakacje! Jesteśmy z nich bardzo dumni, ponieważ mocno wierzą w piękno swoich marzeń i w to, czego dokonają realizując własne projekty.
- 10-dniową Szkołę Letnią, która już za nami,
- tutoring na czas realizacji autorskiego projektu - po zakończeniu Szkoły Letniej, w okresie od sierpnia do listopada 2024 roku, uczestnicy będą mieli szansę skupić się na realizacji własnego autorskiego projektu przy wsparciu doświadczonych tutorów,
- roczne stypendium w wysokości 3000 zł na rozwój pasji i talentów,
- 4-dniową Szkołę Zimową - na zakończenie projektów - w grudniu uczestnicy spotkają się na 4-dniowej Szkole Zimowej, podczas której będą mieli możliwość podsumowania swoich działań.
Czy mogą liczyć także na Państwa?
Wspierając Akademię Liderów razem pozwalamy młodzieży rozwijać kompetencje, takie jak: empatia, poczucie odpowiedzialności, kreatywność, komunikację czy rozwiązywanie problemów.
Darowiznę można przekazać w formularzu poniżej lub bezpośrednio na konto:
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
tytułem: Aktywne wakacje darowizna
Każda darowizna może zostać odpisana od podatku.