#DobrePączki to nasza coroczna akcja, w ramach której w Tłusty Czwartek oferujemy naszym darczyńcom szansę na bezkaloryczne pączki i najsłodsze pomaganie. W tym roku wysyłam tysiące kalorii do podopiecznych Uniwersytetu Dziecięcego w Aleppo.
Co w Polsce, porankiem 7 lutego 2023 roku, robiły dzieci i ich rodzice? Prawdopodobnie pakowali do plecaków drugie śniadanie i spieszyli się do szkoły, albo szykowali narty na ferie zimowe. Takiej szansy nie mieli najmłodsi mieszkańcy Aleppo. Tam zawalił się świat. 6 lutego ubiegłego roku Syrię i Turcję nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które pochłonęło blisko 60 tys. ludzkich istnień. Po raz kolejny w gruzach miasta runęły dziecięce marzenia…
#DobrePączki – słodki sposób na pomaganie!
Lepsze są z lukrem czy z cukrem pudrem? Nadzienie wiśniowe czy z dzikiej róży? A może w tym roku czas upiec swoje ulubione sprawdzonym, domowym sposobem?
#DobrePączki to coroczna akcja, w której zachęcamy, aby okazja do słodkiego obżarstwa stała się również okazją do pomagania. Biorąc udział w akcji #DobrePączki możesz w bardzo prosty sposób przyczynić się do poprawy trudnej sytuacji dzieci w Aleppo.
Zasady są bardzo proste:
- Wpłać dowolną kwotę na cel zbiórki dla dzieci z Aleppo pod adresem www.mikolaj.org.pl/dobrepaczki
- Sprawdź swoją skrzynkę mailową – w podziękowaniu dostaniesz przepis na pączki domowej roboty autorstwa Madame Edith, ambasadorki naszego programu, popularnej blogerki kulinarnej i autorki poczytnych książek kucharskich.
- Podziel się akcją z rodziną i znajomymi na portalach społecznościowych – niech też mają okazję skosztować najlepszych pączków na świecie, tych w których pączkuje dobro!
Czas na próbę własnych umiejętności kulinarnych… Smacznego!
Sytuacja dzieci w Aleppo
Od 2011 r. w Syrii trwa wojna domowa. Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 11 marca 2021 r. w sprawie tego konfliktu podaje, że aż 90% Syryjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Dane te pochodziły jeszcze sprzed trzęsienia ziemi, które tylko pogorszyło sytuację w kraju.
Wśród ofiar wojny i klęski żywiołowej są miliony dzieci, dziewczynek i chłopców przesiedlonych ze swoich domów, które od lat nie mają dostępu do edukacji. Taka sytuacja pozbawia ich szans na lepszą przyszłość. Realną zmianę niesie pomoc humanitarna. W 2022 roku uruchomiliśmy Uniwersytet Dziecięcy, który powstał na bazie istniejącej tam od 2018 roku dziecięcej świetlicy.
Rok temu siedziba Uniwersytetu została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Mimo to, dzięki zaangażowaniu Darczyńców, w Aleppo wciąż pączkuje dobro, a do grudnia 2023 roku udział w programie wzięło 269 dzieci. To dzięki programowi mogły one rozpocząć lub kontynuować swoją edukację, choć na czas zajęć zapomnieć o wojnie i katastrofie z 2023 roku. Historię 7-letniej dziewczynki Narod z Aleppo poznasz TUTAJ.